Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Yurtdışında Tüp Bebek Tedavisi

Yurtdışında Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisiyle ilgili elde edilen verilere göre, ülkemizde tüp bebek uygulaması gerçekleştirme oranı Avrupa ülkelerine oranla 5. sırada yer alırken dünya ülkeleri arasında ise 7.sırada yer almaktadır. İsrail dünya ülkeleri arasında en fazla tüp bebek sahibi olarak birinci sırada yer almaktadır. Genel tüp bebek başarı sıralamasına baktığımızda;

1.İsrail
2.Fransa
3.İspanya
4.İngiltere
5.ABD
6.Almanya
7.Türkiye

Yukarıdaki sıralamaya bakıldığında, tüp bebek tedavisinde Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında 7. sırada olması ülkemiz açısından büyük bir başarıdır. Son zamanlarda geliştirilen genetik testler, yumurta dondurma, sperm ve embriyo dondurma gibi ortaya çıkan yenilikler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uygulanmaktadırr.

Kaliteli sperm seçimi için geliştirilen mikroçip uygulaması, PRP ile rahim ve yumurtalık gençleştirme, serum tedavisi şeklinde birden çok önemli teknolojiler Avrupa ülkeleri ve Amerika’da tüp bebek tedavisinde kullanıldığı gibi eş zamanlı olarak ülkemizde de tüp bebek tedavilerinde kullanılmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde yurtdışında tüp bebek yapmak şöyle dursun, diğer ülkelerden akın akın ülkemize gelerek tüp bebek tedavisi uygulayan yabancı uyruklu vatandaşların sayısı azımsanmayacak niteliktedir. Öte yandan Türk vatandaşı olup ta başka ülkelerde yaşayan gurbetçiler bile gelip Türkiye’de tedavi görmektedirler. Çünkü hem maddi hem de manevi olarak Türkiye’nin daha cazip geldiğini öne sürmektedirler.

Avrupa’da ve ABD’de tüp bebek maliyeti ilaç parası hariç yaklaşık 10.000 ile 20.000 dolar arasında değişmektedir. Bu ücret neredeyse ülkemizde yapılan tüp bebek tedavisinin 3 katı kadardır. Ayrıca yurtdışında donasyon işlemleri de yapıldığı için sperm ya da yumurtanın karışma ihtimalini de göz önünde bulundurarak güvenli bir tüp bebek merkezinde tedavi görmek gerekmektedir. Türkiye’de gösterilen aynı hassasiyet Avrupa ve ABD ülkelerinde gösterilmeyebilmektedir. Türkiye’de çoğunlukla kendi sperm ve yumurtalarıyla tüp bebekle çocuk sahibi olamayan çiftler ülkemizde yasak olduğu için sperm, yumurta ve embriyo donasyonu için yurtdışındaki ülkelere yönelmektedirler. Ülkemizde çiftler başkasının bağışladığı embriyo, sperm ya da yumurtalarla tüp bebek tedavisi görmek için genelde Kıbrıs’ı tercih etmektedirler. Kıbrıs’ın seçilme nedeni, hem Türkiye’ye yakın hem de tatil bölgesi olmasıdır. Çünkü hastalar çoğunlukla “tedavimle birlikte tatilimi de yaparım” düşüncesindedirler. Zaten Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerinin, büyük bir çoğunluğunun tüp bebek tedavi paketlerinde, tedaviyle birlikte tatil ve konaklama imkânı da bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ