Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Yumurta Toplama İşleminden sonra kaç yumurta elde edilmesi başarı şansını artırır?

Yumurta Toplama İşleminden sonra kaç yumurta elde edilmesi başarı şansını artırır?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında yumurtalar, belirli bir olgunluğa ulaştırıldıktan sonra yumurtaların toplanması için yumurta hücrelerinin çatlatılması gerekmektedir. Bu yüzden hastaya yumurta çatlama iğnesi adı verilen hormonal bir iğne uygulandıktan sonra yumurtalar yaklaşık 34-36 saat sonra local ya da genel anestezi altında toplanır. Bu toplama işlemine OPU adı verilmektedir..

Kadınlar normal yolla çocuk sahibin olamadıklarını net bir şekilde tespit ettikten sonra aşılama ya da tüp bebek tedavisine yönelmektedir. Aşılama yöntemiyle hem gebelik elde oranları bakımından tüp bebek tedavisine göre daha düşük olduğu için hem de çoğu hasta grubuna aşılama uygulanamadığı için hastalar, doğrudan doğruya tüp bebek tedavisine yönelmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adaylarının hamile kalmaları için bazen tek bir yumurta bile yeterli olabilmektedir. Burada önemli olan yumurtanın kalitesi olduğu için çok yumurtayla başarılı gebelik elde edilebileceğinin bir garantisi yoktur. Fakat çoğunlukla kaliteli ve kalitesiz yumurtalar aynı anda toplandığı için kaliteli yumurtaların ayırt edilmesi bakımından yumurta sayısı oldukça önemlidir. Çünkü çoğunlukla toplanan yumurtaların yarısı tüp bebek tedavisi için yetersizdir. Ayrıca tüp bebek tedavisinin tekrarlandığı durumlarda yumurtaların dondurularak tekrar ikinci bir deneme için tüp bebek tedavisinde kullanılması, yumurta sayısının önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Bütün tüp bebek doktorlarının için en önemli olan faktör mümkün olduğunca en yüksek sayıda en kaliteli yumurtaların elde edilmesidir. Normal şartlar altında yumurtalık rezervi zengin olan anne adaylarından 15 taneye kadar yakın yumurtalık toplanabilmektedir. Bazı doktorlar kaliteyi ön planda tutarak yumurta olgunlaştırmak için düşük dozda ilaç verip az sayıda ama kaliteli yumurta elde ederek başarılı sonuçlar elde edebilmektedir. Çünkü yumurtanın kalitesinin yüksek olması demek elde edilen embriyonun kalitesinin de o kadar yüksek olması demektir.

Günümüzde laboratuvar şartları arttığı için sperm ve yumurta aynı ortamda döllendirilerek birden fazla embriyo elde edilebilmektedir. Dondurulan embriyoların tüp bebek tedavisinde tekrar tekrar kullanılması bakımından yumurta sayısının fazla olması embriyo sayısının artmasıyla doğru orantılı bir şekilde artmaktadır.

Kadınların yılda bir defa olmak üzere bir uzman hekime başvurarak, kan testleriyle yumurtalık rezervlerini ölçümleri oldukça önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ