Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Varikosel hakkında Bilmeniz Gerekenler

Varikosel hakkında Bilmeniz Gerekenler

Varikosel Nedir ?

Varikosel, erkeğin testisi üzerinde bulunan toplar damarlarda oluşan varisleşme yani damar genişlemesidir.Her ne kadar bazı erkeklerde hafif derecede görüldüğü ve herhangi bir sorun oluşturmadığı bilinse de kimi erkeklerda zamanla ilerleyerek testis torbalarında şişkinliğe,ağrıya,sperm üretimi ve sperm hareketsizliğine neden olduğu bilindiği hatta bazı durumlarda testis boyutlarının küçülmesine ve erkeklik hormonlarının bozulmasına bile neden olmaktadır. Testislerdeki ısı vucut ısısından biraz daha düşüktür.Testislerde üretilen spermlerin daha sağlıklı bir şekilde sentezlenmesi için vucut ısısına oranla daha düşük derecede bir ısıya ihtiyaç vardır.Dolayısıyla testis torbalarının çevresinde bulunan varisler yüzünden kan gölleri meydana gelmektedir.Bu göllenmelerden dolayı testislerin ısısı arttığından sperm üretimi sağlıklık bir şekilde gerçekleştirilememektedir.Diğer taraftan damar yapısının varislenmesi ve kanlanmadan dolayı böbrek ve böbrek üstü bezlerinden oluşan toksik maddeler testislerde birikebileceğinden dolayı sperm kalitesini ve hareketliliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konur?

Varikoselin teşhis edilmesinin en önemli tanısı elle yapılan ilk muayenedir.Uzmanın elle yaptığı muayenede, testis çevresini saran damar ve sinir yapısı incelenirek varikosel teşhisi konur. Testislerdeki damar yapısının daha iyi tanınması için hasta öksürtülür ya da ıkındırılırak zaman zaman karın iç basınıcı artırılması sağlanabilmektedir.Elle yapılan muayenede varikosel tanısı konulmadığı taktirde ulturasonla varikosel tanısı konulabilir.Ancak bu varikoselin tedavi edilmesine gerek yoktur.Çünkü bu varikosel çeşidi çok hafif düzeydedir.Doktorlar genelikle bu varikosel çeşidinin tedavi edilmesi taraftarı değillerdir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Varikoselin tedavi edilmesindeki en önemli yöntem ameliyattır.Bu ameliyatlar genelde çıplak gözle ya da mikroskop kullanılarak testis çevresindeki toplar damarlar bağlanarak yapılır. Ameliyat sırasında mikroskoptan faydalanılması testis çevresindeki damarların çok daha belirgin olarak görülmesini ve testise gelen damarların zarar görmemesini sağlar. Teşhisi doğru bir şekilde konan micro cerrahi ameliyat yöntemi başarılı bir şekilde uygulanması halinde spermiyogram denen sperm testi ya da semen analiz değerlerinde yaklaşık % 50-60 oranlarında düzelme sağlanarak sağlıklı ve yeteri miktarda sperm elde edilebilir. Bununla birlikte eğer varikosel ameliyatı sonrasında sperm analizlerindeki düzelmelere rağmen halen gebelik görülemiyorsa aşılama ya da tüp bebek uygulamasına geçilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ