r Polikistik Over Sendromu Tedavisi Tüp bebek Tedavisi

Polikistik Over Sendromu Tedavisi


Polikistik Over Sendromu Tedavisi


Polikistik over hastalığını kısaca tanımladığımızda; santral sinir sistemi adı verilen sistem, rahimde bulunan sağ ve sol yanlardaki yumurtalıklar, hipofiz ve böbreküstü bezleri ve diğer dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak; üreme çağındaki kadın bireylerde en yaygın olarak meydana gelen hormonal bozukluk olduğunu söylemek mümkündür.

Kronik olarak devam ve kadın bireylerin yaşam kalitelerini adeta altüst eden bir hastalıktır. Başlatıcı faktörlerin hala tam anlamıyla belirlenmemesiyle beraber; kalıtsal ve çevresel etkenlerin etkileşimi ile meydana gelmiş bir kronik bir rahatsızlık olarak değerlendirilebilmektedir.

Polikistikover'in Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun en tipik hali çok sayıda kist içeren over dokusunun varlığı ve uzun süre yumurtlama olayının gerçekleşmemesidir. Yumurtlama olayı düzenli olmadığı için kadınlarda düzensiz adet kanamaları gerçekleşmekte hatta bazı aylar hiç kanama olmamaktadır. Ancak doğum kontrol haplarıyla adet kanamaları düzenlenerek kontrol altına alınabilmektedir. Her ay düzenli şekilde adet kanaması gerçekleşmediğinde ilerde birçok rahatsızlığı da beraberinde getirecektir.

Normal polikistik over hastalığı olmayan kadınların dörtte bir oranında ultrasonografi verilerinde görülen overlerde küçük inci tanesine benzer şekilde dizilmiş olan follikül kistleri görülmüştür. Hatta doğum kontrol hapları alan kadınların yüzde 14’ünde bile bu şekilde ultrasonografik bulgular elde edilmiştir. Bu durum sonucunda her insanda azda olsa polikistik over görülebilmekte bu yüzden hemen polikistik over tanısının koyulması uygun değildir.

Adet kanamasının düzensiz olması polikistik over hastalığının en önemli belirtisidir.Polikistik over sendromuna yakalanan kadınlarda bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir.Bunların en sık görülenleri;Adet düzensizliği, tüylenme ve saç dökülmesi, sivilce ya da akne görülmesi, çocuk sahibi olamama(Kısırlık), Rahim kanseri ve meme kanserine yakalanma riskinde artış görülmesi, kalp- damar hastalıklarında yakalanmada oranında yükselme, insülin miktarında artış olan kadınlarda şeker hastalığına yakalanma riskinde artış gibi rahatsızlıklardır.

Polikistik over hastalarının şikâyetleri genelde ilk adet döneminden sonra başlayan adet düzensizlikleridir. Bu adet düzensizlikleri genelde iki adet dönemi arasının otuz beş günden fazla sürmesi ya da bir yıl içerisindeki toplam sayının 10’dan az olması şeklindedir. Bazı hastalarda farklı şikâyetler de ortaya çıkabilmektedir.

Polikistikover Hakkında Önemli Bilgiler

Polikistik Over sendromuna yakalanan hastaların uzun dönemde çok çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri vardır. Bu hastalıklar içerisinde en yoğun görünme oranı kalp-damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı ve rahim kanseri gibi ciddi hastalıklardır. Bu sendromun kontrol altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde hastanın şikâyetleri artacak, yaşam kalitesi düşerek, ileride çok ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olacaktır. Bunun için hasta yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapması gerekmektedir.

Tüp Bebek ve Polikistikover

Polikistikover hastaları ilaç tedavisi ve aşılama ile çocuk sahibi olmadıkları taktirde son olarak başvuracakları tedavi aşaması tüp bebek tedavisidir.

Tüp bebek tedavisi gören polikistikover sendromlu hastalarda iyi sonuçlar elde edildiği belirtilmektedir.Hatta yapılan araştırmalara göre bazen PCO hastası olmayıp sadece erkek kaynaklı kısırlıklarındaki tüp bebek tedavilerindeki hamilelik oranları sadece polikistik over sendromlu olup tüp bebek tedavisi gören hastalara göre daha azdır.Son olarak bilinmesi gereken o ki polikistikover sendromlu hastaların kısırlıkla mücadele ederken son derece başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Polikistik Over Sendromu TedavisiPolikistik Over Sendromu TedavisiBu yazıya hiç yorum yapılmamış.. Hadi ilk yorumu sen yap..

Sizde Yorum yapın