Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Gebelik Testi

Tüp Bebek Gebelik Testi

Transfer sonrasında kanda gebelik testi için Beta HCG Değeri kaç olmalıdır?

Beta HCG Nedir?

Beta HCG hormonu, embriyonun rahim duvarına tutunması sonrasında plasentada oluşarak kadında gebeliğin mevcut olduğunu, haber veren bir hormondur. Beta HCG hormonunun açılımı human koryonik gonodotropin (HCG)  olarak bilinmektedir. Beta hcg hormonunun bir diğer adı da halk arasında gebelik hormonu olarak bilinmektedir. 

Beta HCG hormonunun yapısı heterodimerik olup alfa ve beta subünitelerinden  oluşmaktadır. Beta HCG hormonunun glikoprotein yapısında olup çok küçük bir gebeliklerin  bile tespit edilebileceği görülmektedir. 

Beta hcg hormonu, vücutta progesteron hormonunu salgılayarak düşük olmasını önlemektedir. Anne adayları için  ilk trimesterde yani hamileliğin ilk üç ayında beta hcg sonucu 2 ya da 3 katına artarak ilerler. Tüp bebek tedavisinde transfer edilen embriyo sayısına bağlı olarak beta hcg değerleri değişkenlik gösterebilmektedir.

Beta HCG hormonu takibi, bazı erkeklerde meydana gelen testis kanseri hastalıkları için de yapılmaktadır. Özellikle erkeklerde, Beta Hcg hormonu normal şartlar alıntında kanda olmamasına rağmen artış göstermesi testis tümörünün oluşmaya başladığını göstermektedir. Erkeklerde testis tümörü için uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Hamile bir kadında Beta Hcg kaç olmalıdır ?

Anne olmak isteyen kadınlara gebelik teşhisi konulması için beta hcg hormonun ortalama her 3 günde bir  katlanarak bir önceki değerin yaklaşık iki katına çıkıp çıkmadığı takip edilmelidir. Peki kanda gebelik testi değerleri kaç olmalıdır ? gelin birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

 Mesela hamileliğin üçüncü haftasında bulunan bir anne adayının beta hcg aralığı 10-50mIU/ml olarak ölçülmüştür. Bu değerin katlanarak artması gerekmektedir. Bu yüzden 3 gün sonra tekrar kan testi yapıldığında 30-150 mlI/ml aralığında olmalıdır.

Bazı durumlarda  beta hcg değeri beklenenden yüksek çıkarsa annenin ikiz ya da üçüz gebelikle karşı karşıya  kalacağını söyleyebiliriz. Bu anne adayının beta hcg değerleri normalinin 2-3 katı kadardır. Hamile teşhisi konan bir anne adayının çoğul gebelik taşıdığı anca doktor tarafından 5 haftadan sonra yapılacak  ultrasonla belirlenebilmektedir. 


Tüp bebek Tedavisi Sonrası Beta HCG Gebelik Testi Değerleri

Anne adayının beta hcg artış hesaplama aralığı  yavaş yavaş azalıyorsa dış gebeliği sahip olduğunu söyleyebiliriz. Mesela ilk beta hcg değeri 150 ikinci beta hcg değeri 189 çıkan bir bayana dış gebelik teşhisi konabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kadın doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Nitekim bir anne adayı “Evde yapılan gebelik testini negatif görünce dayanamayıp  acile gidip beta hcg adı verilen gebelik testini yaptım. Hayatımın şokunu yaşadım. Beta HCG değerim çok düşük çıktı. Değerimin tekrar yükselme imkanı var mıdır? Evde yapacağım gebelik testi ne denli güvenilir? Hastahanelerde yapılan beta hcg  testi ve evde idrarla yapılan hamilelik testi hakkında bilgi verebilir misiniz?” şeklinde sorular sormaktadır.

Çocuk  sahibi olmak isteyen anne adaylar için  en zor süreç hiç kuşkusuz hamilelik testi sonucunun negatif aldığı süreçtir. Regl gecikmesi sonucunda hamile olduğundan şüphelenen bir anne adayı  ya da  tüp bebek  tedavisi görerek 12 gün beklemek zorunda  olan anne ile  aşılama yapıp gebelik testi sonucunu bekleyen anne adayları için beklemek oldukça zor ve stresli geçmektedir.

Çünkü  anne adaylarının  bekleme süresi içinde yapacağı hem beta hcg testleri hem de idrar testlerinin negatif sonuçları, anne adayları hayal kırıklığı yaşamasına neden olmaktadır. Normal gebelik, Tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi sonrasında yapılan beta hcg testlerinde  pozitif sonuç alan anne adaylarının da sevinç ve coşkuyu aynı anda yaşadığı görülmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisi gibi zor bir süreçten sonra hamile olduğunu öğrenen annelerin sevinçleri tarif edilemeyecek büyüklüktedir.

Aşağıda  normal hamilelik , aşılama ve  tüp bebek tedavisinde transfer işleminden sonra kanda gebelik testi yaparak beta HCG sonucunu bizimle paylaşan annelerimizin duygu ve düşüncelerine yer vermeye çalıştık.

Gebelik Testi ile ilgili Sizden Gelenler

Tüp Bebek  tedavisinde ilk denemem olumsuzlukla sonuçlandı. İkinci denememi de yine aynı tüp bebek merkezinde yaptım. Normal gebelik testi, tarihime daha 2 gün var ben erkenden gebelik testi yapmak istedim. Sanırım negatif sonuç aldım. Çok kötü durumdayım. İlk gebelik testimi bir özel hastanede yaptım. HCG değerim 27 çıktı. Yaptığım araştırmalara göre sürekli ikiye katlanarak artması lazım. Fakat benim ki bir sonraki hcg değerim 3.27 çıktı.

Kimyasal gebelik olduğunu tahmin ediyorum. Tüp bebek merkezimi de aramak istemiyorum. Çünkü onların belirttiği tarihten önce test yaptığım için belki beni suçlayabilirler. Daha önceki denememde de aramıştım. İlaçlarımı kullanmaya devam etmemi söylediler. 3 gün sonra kan testi için çağırdılar beni. Umarım bildikleri bişey vardır. Yoksa ben çıldıracağım. Çok bir süreç geçiriyorum.

Merhabalar! Tüp bebek rehberim yazılarınızı yeni yeni okumaya başladım. Tüp bebek tedavisinde iki tane blastosist 5. Embriyosu transferi yapıldı. 5. Gün embriyosu olduğuna güvendiğim için transfer sonrası 8. Günde kan testi yaptırdım. Kan değerim 30.23 çıktı. Günlerce beta-hcg değerleri kaç olmalı diye bütün forumlara baktım. Yorumları ve hamile kalan diğer kadınların  Gebelik Haftası Beta HCG değerlerine bakarak rahatladım.

Fakat bugün bende adet sancısı ve bel ağrısı başladı. Çok endişeliyim. Hastaneye iki günde bir gidip kan testi için numune vereceğim. Umarım değerlerim katlanarak artar. Merhabalar! Bende mucizevi bir şekilde beta HCG değeri yükseldi. Dayanamayıp 8.gün kan testi ve idrar testi yaptım. Yaptığıma pişman oldum 12.güne kadar sürekli ağladım.12. gün mucizevi bir şekilde artmaya başladı. Kimsenin umutsuzluğa kapılmasını istemiyorum. Test gününe kadar kafanızı yormayın ve sabırla bekleyin.

Yukarıda bize gelen mesajlarda anne adaylarının hamilelik  testlerinin kiminin düşük hcg değeri hızlı bir şekilde artmış,  kiminin yüksek hcg değeri düşmeye başlamıştır. Aynı sorunlarla karşılan bir çok anne adayı mesaj göndererek yaşadığı sıkınıtları anlatmaktadırlar. Beta Hcg yüksekliği ne anlama geliyor? Beta hcg hormonunun yükselmesinin diğer nedenleri hakkında bilgileri şimdi açıklamaya çalışalım.

transfer sonrasında kanda gebelik testi
Tüp bebek tedavisinde transfer sonrasında kanda gebelik testi nasıl yapılır

Beta HCG değerlerini yükselten yiyecekler

Hamilelik şüphesi olan ya da tüp bebek tedavisi gören anne adayları bazı yiyecekler tükettiğinden dolayı zaman zaman beta hcg değerlerinde artış gözlemlenebilmektedir.  Bu yiyecekler arasında en yaygın olarak bilenenler ; Domates, Ceviz, Ayçekirdeği,  Dereotu, Ispanak, Avakado  ve amla meyvesi yani bektaşi üzümüdür. 

Beta Hcg Artmaması ya da Beta HCG ne zaman düşmeye başlar ?

Bazı durumlarda beta hcg sonucu  belli bir yükseklikten sonra düşmeye başlar. Dış gebelik durumlarında,  boş gebelik kesesi, kimyasal gebelik gibi durumlarda beta hcg değeri düşmeye başlamaktadır. Beta hcg değerlerine göre gebelik haftası hesabını yapabilen uzman hekimler mevcuttur. Hatta bununla ilgili standart tablolar ve çizgelgelerin olduğu bilinmektedir. Bebek rahme düştükten kaç gün sonra ya da embriyo rahme yerleştikten kaç gün sonra idrar testinde ve kanda beta hcg testinde hamileliğin belirlendiği her ne kadar net bir şekilde açıklanmasa da yumurtalamadan sonraki minimum, maximum ve ortalama beta hcg değerleri aşağıda örnek sonuçlarla verilmiştir. 

                Min            Max             Ortalama

  2. gün:    17             119                   48

  3. gün:    17             147                   59

14. gün:    33             223                   95

15. gün:    17             429                 132

16. gün:    70             758                  292

Tüp Bebek Tedavisinde Beta Hcg seviyesi sonradan artar mı?

Çoğul gebeliklerde bu  beta hcg oranının daha fazla arttığı belirtilmektedir. Hamilelik belli bir boyuta ulaştığı anda HCG seviyesi ilk üç aylık hamilelikteki gibi artmamaktadır. Kanda beta hcg değerleri yavaş yavaş azalmaya başladığı gözlemlenmiştir.

Başlangıçta yüksek çıkan beta HCG seviyesi daha sonra katlanma göstermeden düşüyorsa bu durum, kimyasal gebeliğin oluşmasına işaret edebilmektedir. Beta HCG değerlerinizi doktorunuza vakit kaybetmeden göstermeniz sizin açınızdan fayda sağlayacaktır. Aşağıda Beta HCG Hesaplama tablosu verilmiştir. Beta HCG değerlerine bakarak kaçıncı haftada oluduğunuzu tahmini olarak hesaplayabilirsiniz.

• 5-50 mIU/ml, aralığında ise –> 3 haftalık hamilesiniz.

• 5-425 mIU/ml aralığında ise –>4 haftalık hamilesiniz. .

• 20-7.300 mIU/ml aralığında ise –>5 haftalık hamilesiniz. .

• 1.080-56.000 mIU/ml aralığında ise –>6 haftalık hamilesiniz. .

• 7.650-290.000 mIU/ml aralığında ise –>7-12 haftalık hamilesiniz. .

• 13.300-250.000 mIU/ml aralığında ise –> 13-16 haftalık hamilesiniz. .

• 4.000-165.000 mIU/ml aralığında ise –> 17-24 haftalık hamilesiniz. .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ