Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek İlaçları

Bu yazımızda Tüp Bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar ve bu ilaçların kullanımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İlaçların yan etkileri,içeriği ve kullanım şekli üzerinde durmaya çalışacağız. Tüp bebek tedavisinin kilo alma ve tüp bebek tedavisinin ileride yol açacağı hastalıklar nelerdir? Tedavide kullanılan ilaçları nasıl kullanılır? Tüp bebek tedavisine yönelik kullanılan ilaçlar geniş bir yelpazede ele alınacaktır.

Tüp Bebek İlaçları

Normal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftler için en yaygın yardımcı üreme tekniği tüp bebek tedavisidir. Bu tedavide, kullanılan bir takım ilaçlar mevcuttur.

Teknolojide meydana gelen gelişmelerle birlikte ilaç sektörü her geçen gün hızla büyümektedir. Bu gelişmelerle birlikte tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara ulaşmak ve kullanmak artık çok kolay hale gelmiştir.

Tüp bebek’te kişinin raporlu olması durumunda SSK tarafından desteklenmektedir. Şehir merkezlerinde yer alan eczanelerden temin etmek mümkündür.

İlaçların Kullanımı

Tüp bebek tedavisi sürecinde anne adaylarının en çok tedirgin olduğu konu tüp bebek ilaçlarının kullanımıdır. Tedavi boyunca anne adayına verilen ilaçların tüp bebek merkezinin tavsiye ettiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Başarılı sonuçlar elde edilmesi açısından tüp bebek ilaç kullanımı oldukça önemlidir. ilaçların içeriğindeki FSH ve LH hormonları anne adayına göbekten deri altından enjekte edilecek şekilde ya da kalçadan kasa uygulanarak vücuda verilir. Bu ilaçların miktarı ve çeşitleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Tüp bebek uzmanları kişiye özel tedavi uygulamaktadır.

İlaçlar Neden Kullanılır?

Bu ilaçların amacı yumurtalıklarda, yumurta gelişimini sağlayıp sağlıklı embriyolar elde ederek başarılı bir gebeliğe ulaşmaktır. Tüp bebek tedavisinde anne adayı her zaman tüp bebek tedavisinin merkezinde yer almaktadır.

Herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan kadınlar, her ay düzenli olarak bir folikül(yumurta) geliştirmektedirler. Tedavide kullanılan ilaçlar hastanın yumurtalıklarını uyararak daha fazla sayıda yumurta elde edilmesini sağlar. Anne adayına ait yumurtalıkların uyarılması için, yumurta oluşumundan sorumlu farklı hormonlar vardır.

İlaçların içeriğinde bulunan LH ve FSH adlı hormonlar anne vücuduna verilmektedir. LH hormonu, luteinize hormonu olarak bilinir. FSH hormonu ise folikül stimüle eden hormon olarak tanımlanmaktadır. Bu hormonlar sayesinde yumurtalıklar uyarılarak çok sayıda ve ideal büyüklükte yumurtalar elde edilmektedir.

Tüp Bebek Merkezlerine başvuranlar diğer hastalıklarda olduğu gibi gerçek manada hasta sayılmazlar. Sadece anne adayının, tedavi sürecinde birçok tüp bebek ilacını kullanması onu hasta profiline sokmaktadır. Fakat bu ilaçlar ya da hormonlar anne adayını tedavi etmek için değildir.

Çünkü anne adayı zaten gerçek manada hasta değil ki tedavi edilsin. Amaç anne adayında ayda bir kez gelişen tek yumurta yerine birden fazla yumurta elde etmektir.

Merkez tarafından verilen ilaçlar kullanılarak gelişen yumurtaların sayısından ziyade iyi kalitede ve büyüklükte olması önemlidir. Bu bağlamda anne adayı tedavinin odak noktasındadır. Verilen bütün ilaçlar, oluşan yumurtaların erken çatlamasını engellemek ve rahim iç zarını gebeliğe hazırlamak için kullanılır.

Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tüp Bebek tedavisinde anne adayı tedavi boyunca yoğun bir şekilde ilaç kullanım serüvenine girecektir. Anne adayı belki de hayatında ilk defa bu kadar ilaç kullanarak stresli bir yolculuğa adım atacaktır. Peki hangi ilaçlar kullanılacak? İlk denemedeki anne adayları, belki de ismini ilk defa duyacağı bu ilaçlara bakalım. 

a-) İlaç İçerikleri ve Detayları

 • HMG Hormonu: Bu hormonun açılımı Human Menopozal Gonadotropinler olarak bilinmektedir. HMG, hem FSH  hormonu hem de LH hormonunu bünyesinde barındırmaktadır. Bu hormonu içeren ilaçlar tedavide yer alan en önemli ilaçlardır. Çünkü ilaçların içeriğinde HMG hormonu yumurta gelişiminde aktif rol oynamaktadır. Tüp bebek merkezilerinin önerdiği sıklıkta günlük olarak göbekten deri altından uygulanır. Hekimler yaygın olarak bu hormonu içeren Gonal-f ilacını önermektedir. Gonal-f ilacına ait bilgiler ve yan etkiler aşağıda verilecektir.
 • Progesteron: Tüp bebek tedavisinde embriyonun anne rahmine sağlıklı bir şekilde transfer edilmesi için kullanılır. Ayrıca transfer sonrasında bebeğin tutunup gelişmesi için doğal Progesteron kullanılmaktadır. Doğal progesteron ağız yoluyla ya da vajinal yoldan kullanılmaktadır. Bunun kullanım şekli tüp bebek merkezi tarafından tarif edilmektedir. Tüp bebek doktorunun kararıyla göbekten ya da kalçadan enjekte edilerek kullanılmaktadır. Bazı merkezler bu hormonu içeren Progestan ilacını önermektedir. Bu ilacın fitil, hap ve krem şeklinde formları mevcuttur. İlgili hemşirenin tarif ettiği şekilde uygulamak en doğru olacaktır. Bu ilaca ait detaylar aşağıda verilmiştir.
 • HCG Hormonu: Halk dilinde çatlatma iğnesi olarak bilinmektedir. Bu hormonlar belli bir olgunluğa erişen foliküllerin erken çatlamaması için doktorun belirttiği saatlerde uygulanması gerekir.  Öte yandan bu hormonlar yumurtaların son olgunlaşma dercesine ulaşmasını sağlar. HCG hormonu yumurtaların toplanmasından önce merkezin belirttiği tam saatte uygulanması lazımdır. Aksi taktirde yumurtaların erken çatlaması ya da hiç çatlamama durumu söz konusudur. Erken çatlaması demek, verilen bütün emeklerin boşa çıkması ve tedavinin yenilenmesi demektir. Bu ilaç doktorun görüşü alınarak göbekten ya da kalçadan uygulanmaktadır. Tüp bebek merkezleri genel olarak HCG hormonu barındıran OVİTRELLE iğnesi vermektedir. Bu iğne genelde göbekten uygulanmaktadır. Kullanım şekli ve dozu aşağıda verilmiştir.
 • GnRH Agonistleri: Yumurtaların erkenden bozulmasını önlemek için kullanılmaktadır. GnRH agonistleriLH ve FSH hormonlarının üretiminin kısaltılması için verilir. Burundan uygulanması için sprey ya da deri altına uygulanması için iğne formları vardır. Bu ilaç gelişme gösteren yumurtaların OPU öncesinde çatlamasını önler.
 • GnRH Antagonistleri: GnRH analoglarının yerine kullanılması için laboratuarda üretilip onlara benzeyen bir etkisi vardır. GnRH Antagonistleri amacı; ilaçların etkisiyle gelişen foliküllerin OPU gününden önce çatlamasını önlemektedir.
 • Klomifen: Adet döneminin beşinci ve dokuzuncu günleri arasında verilmektedir. FSH hormonunun salgılanmasını artırılmasını sağlar. Genel olarak tablet formları vardır.
 • Uriner FSH: Tüp bebek merkezinin önerdiği sıklıkta günlük olarak deri uygulanır, içeriğinde FSH hormonu barındırmaktadır.
 • Rekombinant FSH: FSH hormonun daha çok salgılanması için katkı sağlamaktadır. Bu tür ilaçların laboratuvarda üretilmesi ve saf nitelikte olmaları dikkat çekici bir özelliğidir.
 • Menotropin: Her iki hormonu da içerir ve yumurta gelişimi için tüp bebek merkezi tarafından hastaya verilir. Doktorun önerdiği sıklıkta günlük olarak verilir. Kullanım şekli genelde deri altına uygulanır.
 • Letrazol: Bu ilaç yumurta gelişiminde sorun olan anne adaylarında kullanılır. Genel olarak tablet şeklinde eczanelerden temin edilebilmektedir.
 • Follitropin: Follitropin FSH hormonu içermekte olup deri altına ya da kas içerisine enjekte edilir. Follitropin ilacının amacı yumurtalıkları uyarılmasını sağlamaktır. Sadece bünyesinde LH hormonu barındıran bir follitropinde vardır.

Aşağıda en yaygın kullanılan bazı ilaçların isim listesi verilmiştir. Bu ilaçlara ait kullanım videoları ve detayları da yer almaktadır.

Tüp Bebek İlaçlarıKullanımı AşamasıGörevi
Gonal-fYumurta Toplama ÖncesiYumurtalıkların Uyarılması ve
ProgestanYumurta Toplamadan SonraDüşük Önleyici
FolibolTüp Bebek Tedavi SüresinceVitamin
MerionalYumurta Toplama ÖncesiYumurta Geliştirme
MenopurYumurta Toplama ÖncesiYumurta Geliştirme
CetrotideYumurta Toplama ÖncesiKontroldışı Çatlama Önleyici
OvitrelleYumurta Toplama ÖncesiFolikül Çatlama İğnesi
Tüp Bebek İlaçları Listesi
 • Hangi İğneler Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler, tüp bebek aşamasına göre yukarıda tabloda belirtildiği gibi farklı zamanlarda kullanılmaktadır. Bu iğnelerin bir kısmı yumurta toplama öncesinde bir kısmı yumurta toplama sonrası bir kısmı da transfer sonrası uygulanmaktadır. Bu iğneler genel manada hormon ilaçları olup hastanın özel durumuna göre değişmektedir.

Bireye ait hormon durumuna göre tüp bebek doktorunun görüşleri  doğrultusunda farklı ilaç kullanımları uygulanmaktadır. Bu hormon iğnelerinin görevi çoğunlukla yumurta büyütme, yumurta baskılama, yumurta uyarma ve transfer sonrası düşük önleme şeklinde değişmektedir.

Tüp bebek merkezlerine başvuranlara tedavi süresince genel olarak DHEA hormonu katkılı ilaç, vitamin ve folik asit içeren  ilaçlar da verilmektedir.

Bazı doktorlar hastalara tedavi öncesi ve sonrası balık yağı kullanımını önermektedir. Bu sayılan ilaçlar, tüp bebek doktoru tarafından verilen reçeteye göre uygulanır.

 • Yumurta Toplama İşlemi Sonrasında Kullanılan İğneler

Opu sonrası yani yumurta toplama işlemi sonrasında genelde östrojen ve progesteron hormonları hastaya verilir. Bu hormonlar aslında hastaya destek amaçlı olarak verilmektedir. Kan sulandırıcı iğneler, progestan iğne,vitamin, balık yağı, ve tüp bebek uzman doktorunun önerdiği vajinal jel, fitil de kullanılmaktadır.

 • İğne Sayısı çok Fazla, Kaç gün kullanmam lazım?

Tüp bebek tedavisi için tam gün sayısı belirlemek aslında doğru değildir. Çünkü tüp bebek tedavisi tamamen kişiye özel olarak aşama aşama yürütülmektedir.

Mesela bazı hastalar çok fazla iğneye ihtiyaç varken bazılarına da çok az iğneyle ilaç tedavisi uygulanmaktadır .Tüp bebek doktoru kontrolünde ilaçlar belli dozlarda kullanılır. Bazen aşırı doz kullanımına bağlı olarak  hastaların yumurtaları aşırı uyarıldığı için OHSS  denilen bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan kişiye özel olarak bazen çok uzun tedavi protokolü uygulanabilmektedir. Tüp bebek tedavisi boyunca sürekli kullanılan iğneler, yumurta toplama öncesi ve sonrası kullanılan iğneler şeklinde sınıflandırmak mümkündür.

Tüp bebek tedavisi sonrasında gebelik sonucu olumlu olması durumunda düşük önleyici hormon ilaçları verilmektedir.

 • Gonal -f İğnesi

Tüp bebek doktorlarınca tarafından  sıklıkla verilen ve yumurta uyarıcı olarak bilinen Gonal f iğnesi önemli bir hormon iğnesidir. Bu iğne Östrojen hormonu içerdiği için yumurtalıkların uyarılmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Bu iğneyi anne adayı her hangi bir yardım almadan da kolay bir şekilde kendi kendine göbek bölgesinden enjekte edebilmektedir. İğnenin enjekte edilme şeklini tüp bebek merkezlerindeki hemşireler anlatmaktadır. Bu  iğnenin doğru şekilde uygulanması önemli olduğu içine genelde doktorun istediği doz ayarladıktan sonra anne adayı göbek deliğinin 2 parmak aşağısı ve 2 parmak yanlarını kapsayan yarım ay şeklindeki bölgeye enjekte etmektedir.

Bu İğne için telaşa ve korkuya gerek yoktur.Çünkü iğnenin  uygulanışı oldukça kolay ve acısızdır. Tedavi süresince anne adaylarının Gonal f  iğnesi kullanırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, iğneyi tam vaktinde yapmasıdır. Tüp bebek merkezi örneğin saat 14.00 da uygulanmasını istemişse illa ki o saatte uygulanması gerekmektedir.

Gonal-f iğnesi  kullanım şekli ve ilaç detaylarını video ve yazılı olarak görüntülemek için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız.

——–>Gonal -f ilaç Reçetesi

——->Gonal-f Kullanım Videosu

 • Cetrotide İğnesi

Ivf tedavisinde gonal-f iğnesiyle uyarılan ve büyüyen yumurtaların vakti gelmeden, kontrol dışında çatlamaması için cetrotide iğnesi uzman hekimlerce verilmektedir. Bu iğnenin uygulanışı da tıpkı gonal-f iğnesi gibidir.  Bu iğnenin uygulamasında da yine en önemli faktör uygulama zamanıdır.

Tüp bebek hemşiresi ya da tüp bebek uzmanı, anne adayından hangi saatte cetrotide iğnesini uygulamasını istediyse tam olarak o saatte uygulamalıdır. Bu açıdan tüp bebek hemşiresiyle sürekli iletişim içerisinde olunmalı, anlaşılmayan konuların tekrar tekrar sorulması büyük önem arz etmektedir.

Yoksa yumurtanın büyümesi  dengesiz bir şekilde ilerleyebilmektedir. Dengesiz ilerleme durumunda yumurtaların erken çatlaması söz konusu ortaya çıkabilmektedir. Tüp bebek doktorun planladığı zamandan önce folikülün erken çatlaması durumunda tedavinin yarıda kalma riski vardır. Bu durumlarla karşılaşmamak için verilen ilaçların doğru uygulanması son derece önemlidir.

Cetrotide iğnesi  kullanım şekli ve ilaç detaylarını video ve yazılı olarak görüntülemek için aşağıdaki bağlantıları tıklayınız.

——–>Cetrotide ilaç Reçetesi

——->Cetrotide Kullanım Videosu

 • Ovitrelle İğnesi

Gelişen foliküllerin 16 – 20 mm arasında belli bir büyüklüğe ulaştığında, genellikle “yumurta çatlatma iğnesi” olarak bilinen ilaç bu ilaç kullanılmaktadır. Bu iğne enjekte edildikten sonra ortalama 40 saat içerisinde gelişen foliküller çatlayarak toplanmaya hazır bir yumurtalar haline gelir. Ovitrelle iğnesi vücuda verildikten yaklaşık 36 saat sonra, yumurtaların toplanması gerekir. Bazı durumlarda çatlama olayı gerçekleşmez uzman hekim kontrol ederek uygun toplama zamanını bekler. Toplama kararını en doğru biçimde uzman hekim verecektir.

——–>Ovitrelle ilaç Reçetesi

——->Ovitrelle Kullanım Videosu

 • KİŞİYE ÖZEL ÖRNEK TEDAVİ ŞEKLİ

Aşağıda bir anne adayının bizimle paylaştığı örnek tedavi şekli özet olarak anlatılmaya çalışılmıştır.
Bu aşamaları anlatmadan önce yumurta toplama işlemini bilmekte fayda vardır. Şimdi yumurta toplama işleminin ne demek olduğunu anlatalım.

Kullanılan ilaçlar birlikte istenilen büyüklüğe ulaşmış yumurtaların kullanılması için, öncelikle çatlatma iğnesi yapılır. 32 – 36 saat sonrasında vajinal ultrason kullanılarak yumurtalıkların içerisinde küçük bir iğne ile girilir.

Son olarak yumurta taşıyan folliküller boşatılır. Bu işlem yaygın olarak genel anestezi altında yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi 10-20 dakika sürmektedir. 

i-) Yumurta Toplama Öncesi :

Tedavi sürecinde kadın birey adetinin ikinci günü doktorun, uygun gördüğü dozlarda, belirlenen tarihe kadar yumurtalama, yumurta büyütme ve geliştirme iğnelerini göbekten uygulamasını istemiştir. Bu iğneler; Gonal-f ve merional iğneleri olduğunu belirtmiştir.

İğneler yaklaşık 10 gün vurulduktan sonra yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaşması sağlanmıştır. Yumurtalar büyüdükten sonra yumurta çatlatma iğnesi uyguladığını belirtmiştir.

ii-)Yumurta Toplama Sonrası:

Yumurta toplama işlemi sona erdikten sonra Progestan(progesteron hormonu) hap verildiğini ve bu hapın, vajinal fitil olarak günde 3 kere kullanılması istenmekte ve bunun yanında progestan iğnenin de kalçadan vurulmasını istemişlerdir.

Ayrıca kan sulandırıcı corasprin, folic asid ve östrojen hormonu olarak bilinen estrofem ilaç transfer öncesi ve sonrasında verildiğini belirtmiştir.

Oluşan sağlıklı embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi işlemine transfer denilmektedir.
iii-)Transfer Sonrası:

Ayrıca hastaya kabızlık önleyici ilaçlarla birlikte antibiyotik verildiği belirtilmiştir.
Bu antibiyotik ilaçlar, yumurta toplama sonrası ve transfer edilme esnasında enfeksiyon oluşmaması için verildiğini belirtmektedir.

Örnek hastamıza transfer işleminden sonra günlük 1 tane göbekten Oksapar iğne, 1 tane kalçadan Progestan iğne ve günde üç tane fitil şeklinde progestan hap kullanılması istenmiştir.

Hastamız transfer sonucunu beklemekte olduğunu dile getirmektedir. Temennimiz gebelik haberini alarak, yavrusunu sağlıcakla kucağına almasıdır.

Olası Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da nadir de olsa yan etkileri mevcuttur. Tüp bebek tedavi sürecinde anne adayının ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Çünkü bu durum tedavinin başarılı olması açısından son derece önemlidir. Bu yüzden sabırlı bir şekilde doktorunuzun tavsiye ettiği gibi ilaçlarınızı kullanmanız gerekmektedir.

Tedavi süresince kullanılan ilaçlar, içerdikleri hormonlar ve bu hormonların vücuda alınma şekli bakımından farklı özelliklere sahiptir. Bu farklılardan dolayı meydana gelen yan etkilerde değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak şunu unutmamak gerektir ki tedavide kullanılan ilaç ve hormonların yan etkileri kalıcı değildir.

Daha önceki başlıklarda belirtildiği gibi bazı iğneler deri altına bazı iğneler de kasla vücuda enjekte edilmektedir. Bu şekilde enjekte edilen ilaçların genelde en belirgin yan etkisi, iğne uygulanan bölgede tahrişlerin meydana gelmesidir.

Bazı durumlarda enjeksiyon yapılan bölgede şişme, kanama ve sertleşme görülebilmektedir .Bazen kasık bölgesinde ağrıma, göğüslerde hassasiyet veya duygularda değişme gözlemlenebilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerin büyük bir çoğunluğu göbekten deri altına uygulanmaktadır. Bu iğneler hormon içerdiği için kadınların hassasiyet durumuna bağlı olarak; aşırı duygusallık ve alınganlık sık sık idrara çıkma gibi belirtilerin olduğu gözlemlenmektedir.

a-) OHSS Sendromu ve Tedavisi

Kadın bireyin yumurtalarını uyaran tüp bebek iğnelerinin yan etkileri biraz daha fazla olabilmektedir. Bazı durumlarda bu ilaçlar kişide, embriyo transferi sonrasında OHSS Sendromu ortaya çıkarabilmektedir. Bu durum tüp bebek tedavisi sırasında anne adayının bünyesine ve kullandığı ilaçlara göre değişkenlik göstermektedir.

Bu sendrom meydana geldiğinde kişide sıvı birikimi ve şişkinlik meydana gelmektedir. Kişinin göbek ve karın bölgesindeki şişlik bariz bir şekilde görülebilmektedir. Bu rahatsızlık meydana geldiğinde hastanın derhal doktoruna başvurarak tedavi olması gerekmektedir. Bu hastalığa yakalanan anne adayları herhangi bir endişeye girmemeli, psikolojik olarak kendilerini yatıştırmalıdırlar.

OHSS sendromu, artık çok seyrek görülmekte olup kişide en fazla 15 gün içerisinde sona ermektedir. Çoğu tüp bebek uzmanı bu sendroma yakalanan hastalarının embriyolarını hemen transfer etmeyerek embriyoları dondurmaktadırlar. Burada amaç rahmi dinlendirmek ve hasta iyileştikten sonra embriyoları başarılı bir şekilde transfer etmektir.

OHSS Sendromu , ilaçların aşırı kullanımından bağımlı olarak fazla kist ve yumurta oluşması olarak bilinir. Bu sendromun belirtileri; bulantı ,kusma, nefes darlığı, idrar çıkışında azalma, karın bölgesinde şişlik hissi, iştahsızlık, gibi şikayetler görülebilmektedir.

Aslında tüp bebek uzmanının, kişinin özelliklerini değerlendirerek riskleri asgari düzeye indirecek teknikleri uygulayabilecek uzmanlığa sahip olmasıdır. Yani, sendromlardan anne adaylarının korunması,  ancak başarılı bir tüp bebek merkezi ve tüp bebek uzmanı seçimiyle mümkün olmaktadır.

b-)Adet Gecikmesi

Tüp Bebek Rehberim sitemize gelen mesajlar arasında tüp bebek tedavisi ile ilgili en çok sorulan sorular arasındadır. Anne adayları ilaç kullanım sonrasında vücutlarına meydana gelen değişiklikleri yoğun bir şekilde takip etmektedirler. Her detayı merak ettikleri gibi kullanılan ilaçlar sonrasında adet gecikmesini de merak etmektedirler.

Peki tüp bebek tedavisi sonrasında gerçekten gecikme yapar mı? Evet kadınlar birçok hormon ilaçları kullandıklarından dolayı adet gecikmesini yaşama olasılıkları oldukça yüksektir. Diğer açıdan baktığımızda hormon tedavisiyle birlikte herhangi bir enfeksiyon kapma tehlikesine karşı antibiyotikte kullanılmalıdır. Öte yandan bazen psikolojik olarak kişinin stres yapması da adet gecikmesinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Bazı durumlarda kişinin gebe olması ve bu durumun sonucu da adet gecikmesi olarak kendini göstermektedir. Tüm bu anlatılanlar ışığında ilaçlar, hekimlerin ön gördüğü süre boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Embriyo transferinden12 gün sonra kanda hamilelik testi yapılması önerilmektedir. Son olarak şunu bilmeliyiz ki tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar erken menopoz durumunu ortaya çıkarmamaktadır.

c-)Kanser Riski
Tüp Bebek tedavisinden anne adaylarının en çok endişelendiği sorulardan biri de acaba kullandığım hormon ilaçları kanser riskini ortaya çıkarır mı? şeklindedir. bu sorunun cevabı Hayır olarak verilmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinde anne adayının kullandığı hormon ilaçların kanseri tetiklediğine dair dair bir kanıt gündeme gelmemiştir.

Bu konuda kanserle ilgili birbirinden farklı araştırmalar yapılmış olsa da; bu ilaçların kullanımıyla rahim kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanseri arasında direkt bir bağlantı görülmemiştir.

“kullanılan ilaçlar kilo almaya neden olur mu?” sorusu aşağıda ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır. Fakat şunu belirtmemizde fayda var ki; Kullanılan ilaçlar vücutta su biriktirdikleri için kişide 1 ila 3 kilo arasında kilo aldırabilmektedir.

İlaçlarla ilgili yersiz endişelerinizi bir kenara atarak her şeyi oluruna bırakmalısınız. Çocuk sahibi olmanız için bu ilaçları kullanmanız şart çünkü tüp bebek tedavisinin alternatifi henüz yoktur.

Bu İlaçlar Kilo Yapar mı?

İlaçlar kullanıldıktan sonraki dönemde anne adaylarının en çok merak ettiği soruların başında “kullandığım ilaçlar kiloya neden olur mu? bu ilaçlar kilo yapar mı?” şeklinde sorular sormaktadır. Şimdi gelin bu soruları cevaplayalım.

Kilo alımı olayının açıklanması daha önceki zamanlarda meydana gelmiş algıların yıkılması yönünden oldukça önemlidir. Çünkü tüp bebek tedavisinde anne adaylarının endişelerinin asgari düzeye indirilmesi gerekmektedir.

Diğer sektörde olduğu gibi tüp bebek ilaç sektörü alanında da gerçekleştirilen çalışmalar, sürekli gelişmektedir. Dolayısıyla daha önceki yıllarda tüp bebek tedavisinde alınan ilaçların kiloya neden olmaları, meydana gelen teknolojik gelişmelerle kilo alma olayını en az düzeye indirmiştir. Fakat hormon içerikli ilaçlar kullanıldığından vücutta su birikiyor, kişinin yemek yeme eğilimi artıyor ve kilo alımı hızlanıyor.

Hasta tedavi süresinde ve sonrasında düzenli beslenme ve egzersizlerle kilo alımını çok kolay bir şekilde kontrol altına alabilmektedir.

İlaçlar Ne zaman Bırakılmalıdır?

Tüp Bebek merkezleri tedaviye başlarken kişinin düzenli olarak ilaç kullanımını sağlamak zorundadır. Bu ilaçların kullanım şekli ve dozu tüp bebek uzmanı tarafından belirlenir. Yine bu ilaçların ne zaman bırakılacağını da tüp bebek uzmanı tarafından karar verilir. Mesela hastada transferden sonra hamilelik meydana gelmiş fakat kanama da varsa ilaçlara devam etmesi gerekebilir. Bazı durumlarda da çoklu gebeliklerde bebeklerden birinin yaşamının sona erdirilmesi için bazı hormonsal ilaçların kullanımı devam edilebilmektedir. Transfer edilen embriyonun taze olma durumu veya dondurulmuş olma durumuna göre de ilaç kullanımı değişkenlik gösterebilir. Yine de en doğru kararı tüp bebek uzmanı verecektir.

Tüp bebek merkezlerine başvuran anne ve baba adayların uygulanan kişiye özel tedavi yöntemin uygulanması ne kadar önemli ise verilen ilaçların kullanım şeklide de kişiye özel olarak planlanması gerekmektedir.


tüp bebek ilaçları
Tedavi boyunca neden bu kadar çok ilaç kullanılıyor?

İlaçsız Tüp Bebek Mümkün müdür?

Son zamanlarda bazı tüp bebek merkezlerinin ilaçsız tüp bebek tedavisi uyguladığı görülmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisi ilk başlarda Polikistikover sendromlu hastalarda uygulanmaktaydı. Fakat son zamanlarda erkek kaynaklı kısırlıklarda da uygulanmaya başlandığı gözlemlenmektedir.

Polikistikover hastaları ilaçlara karşı çok duyarlılık göstermektedirler. Bu tip hastalarda tüp bebek tedavisi sırasında kullanılan ilaçlar verildiğinde bazı tedbirler alınmadığı zaman ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazı tüp bebek merkezleri polikistik over hastalarına özel bir tedavi yöntemi uygulayarak ilaç kullanılmadan tüp bebek tedavisine geçmektedir.

Erkek kaynaklı kısırlıklarda da kadınların tüp bebek ilaçlarını kullanmadan tedavi olması söz konusudur. Çünkü erkek kısırlığında, kadının gebeliğine engel olabilecek herhangi bir rahatsızlık bulunmadığı için ilaç kullanılmadan tüp bebek yöntemi uygulanabilir. Bazı uzman hekimler, erkek infertilitesi sorunlarını da ilaçsız tüp bebek yöntemiyle çözmektedir. Fakat tüp bebek merkezleri, kişiye özel tüp bebek tedavisi uyguladıkları için bütün hastalara ilaçsız tüp bebek uygulamaları mümkün değildir.

İlaçsız mikroenjeksiyon tedavisiyle birlikte anne adayı vücuduna daha az kimyasal madde alarak olası yan etkilerden kurtulabilmektedir.

Bu tedavi yöntemi maliyetlerin azalmasına da katkı sağlayacaktır. İlerleyen dönemlerde ilaçsız ivf yönteminin daha da yaygınlaşması ve tüm hastalara uygulanmasını umuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ