Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Transferden sonra neden 12 gün beklemek gerekiyor?

Transferden sonra neden 12 gün beklemek gerekiyor?

Merakımdan dolayı 8.Gün Test Yapsam olur mu? 12. Günü beklemek çok zor daha fazla sabredemeyeciğim.

Tüp bebek tedavisi gören anne adayları, embriyo transferinden sonra gebelik testi için 12 gün beklemek zorundadır. Çünkü bütün tüp bebek uzmanlarının ortak fikrine göre en kesin bilgi 12. günde kandaki Beta HCG hormonuyla ortaya çıkmaktadır. 12 gün sonra evde yapılan gebelik testinin pek sağlıklı ve net bilgi vermediği bilinmektedir. Çünkü hamilelik hormonu ilk önce kana daha sonra idarara geçtiğinden negatif sonuç alma olanağı yüksektir.

Yapılan araştırmalara göre idrar testinde negatif sonuç alıp kan testinde pozitif sonuç alan birçok anne adayı bulunmaktadır. Ya da idrar testinde olumlu, kan testinde olumsuz sonuç alan anne adayları büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalmaktadır. Sabır göstererek tüp bebek merkeziniz önerdiği tarihten önce test yapmayın yoksa büyük bir üzüntüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Nitekim aşağıda okurlarımızdan gelen mailler bunun en bariz örneğini göstermektedir.Özel bir tüp bebek merkezinde PRP ve Microçip teknolojisi uygulanarak iki yumurtam döllendi. Her ikisi de doktorun dediğine göre birinci kaliteydi. Transferim yapıldıktan sonra dayanamayıp 7.gün başta idrar testi yaptım olumsuz çıkınca sonrasında kan testi yaptım. Maalesef her ikisi de negatif çıktı. O gün durmadan sabaha kadar ağladım. Ertesi gün test yaptım kanda yükselmeye başlamıştı. Ağlamam bana kar kalmıştı. Keşke yapmasaydım. Hem ben hem de eşim çok üzüldü..
Tüp bebek tedavi sonucum negatif görünüyor ve çok zor durumdayım. Bende çok büyük umutlarla tüp bebek tedavisi gördüm. Transferden sonra her şey çok iyi gidiyordu. Doktor herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Bende de herhangi bir hamilelik belirtisi yoktu. Transferden sonraki 9.adet olacakmış gibi ağrılar hissetmeye başladım. Erkenden gidip kan testi yaptık. Mallesef sonuç negatif. Beta HCG değerim 0 çıkmıştı. Tüp bebek merkezim 12. Gün bir daha yap diyor. Keşke yapmasaydım. Pek umudum yok ama 12. gün bir daha tekrar yapacağım…

Yukarıda anlatılanlar gibi birçok örnek mevcuttur. Tüp bebek merkezleri ve doktorlarının tavsiyelerini dikkate almak gerekmektedir. Doktorların 12. günde ısrar etmelerinin mutlaka bir nedeni olmalıdır ki vardır. Yoksa doktorlarımız 8. gün, 9.gün ya da daha erken yapın diyebilirlerdi. Bazı uzmanlar 5. Gün embriyosunun 10.gün sonra kana karışabileceğini dile getirmektedir. Çünkü bu embriyolar blastosist evresinde olduğu için şartlar el verdiği taktirde transfer günü ya da transferden bir sonraki gün embriyonun rahim duvarına tutunması ile hamilelik gerçekleşebilmektedir. Fakat kesin tanı koymak için yine de BHCG hormonunun kan içerisindeki artışını 10-12 gün içerisinde takip etmek en doğrusudur. Öte yandan anne adayları her ne kadar bazı hamilelik belirtileri yaşamış olsalar da bu belirtilerin sebebi kullanılan hormon ilaçlarından dolayı ortaya çıkıyor olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ