Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Taze Embriyo mu yoksa Dondurulmuş embriyo mu daha iyidir?

Taze Embriyo mu yoksa Dondurulmuş embriyo mu daha iyidir?

Embriyolarım donduruldu fakat çok üzgünüm. Transferim ertelendi oysa ki ben kendimi transfere o kadar hazırlamıştım ki anlatamam…

Dondurulmuş Embriyo ile Taze Embriyo Arasında ne gibi Farklar Vardır?

Dondurulmuş embriyo, yumurta ve spermin döllenmesinin sağlanmasıyla meydana gelen embriyonun, ileri tarihli bir transfer işlemi için kullanılması, direkt herhangi bir dondurma işlemine tabi tutulmadan, transfer edilmesine ise taze embriyo adı verilmektedir.

Her şeyin taze olanı iyidir politikasıyla baktığımızda taze embriyonun, daha iyi olacağı kanısına varabiliriz ama bu tartışmaya açık bir konudur. Çok nadir de olsa bazı tüp bebek uzmanları taze embriyoların daha sağlıklı olduklarını ileri sürerken çoğunluk taze embriyodan yanadır.

Taze embriyolar, bekletilmeden direk transfer edildikleri için bu embriyoların işi baya zordur. Çünkü anne adayının vücudu dinlendirilmeden transfer işlemine tabi tutulduğu için embriyoların tutunması güç hale gelmektedir.

Yapılan bazı araştırmalara göre; tüp bebek tedavisinde yüksek dozlarda ilaç kullanımına bağlı olarak birden fazla gen çalıştığı için implantasyon diğer bir tabirle embriyo tutunmasını olumsuzlukla sonuçlanabilirken dondurulmuş embriyoda, vücut kimyasal ilaçları dışarı attığı için rahim normal hale gelmekte ve rahim zarı hormon ilaçlarının etkisi altında olmadığı için embriyoları reddetmemektedir.

Eskiden yumurtalar dondurulup çözüldüğünde embriyoların yaşama şansı azalır, embriyoların büyük birçoğu kaybedilirdi. Fakat gelişen laboraruvar koşullarıyla artık hızlı dondurma ve çözme teknikleriyle, embriyoların yüzde 90’ı başarılı bir şekilde transfer edilmektedir. Tüp bebek tedavi sürecinde yumurta geliştirmek için kullanılan hormon ilaçları, anne adayının hormon dengesini alt üst ediyor ki bu da rahmin yapısını doğrudan doğruya etkisi altına alıyor. Rahim, kullanılan ilaçların etkisiyle farklı hallerde girdiği için embriyolar çoğu kabul etmiyor. Tüp bebek uzmanlarımız, bu ağır ilaçlarla, meydana gelen kimyasal reaksiyonlar altında embriyo tutunsa bile kimi zaman erken doğum ya da düşükle sonuçlanabiliyor. Bilimsel araştırmalara göre her ne kadar taze embriyo ve dondurulmuş embriyo ile hamilelik oranlarını eşit oranlarda olduğunu söylese de bu durum zamanla dondurulmuş embriyoların lehine artacaktır. Fakat bazı özel durumlarda yine de hekim taze embriyonun kullanımının önermektedir. Bu seçim konusunda yinede en iyi kararı iyi tüp bebek uzmanı verecektir.

Herkese Dondurulmuş Embriyo Transferi Yapılabilir mi?

Yapılan bir takım çalışmalara göre ülkemizde tüp bebek merkezlerinde sadece yüzde 20’lik bir oranla embriyolar dondurulmaktadır. Çünkü embriyonun dondurulup dondurulmayacağını hekim karar vermekle birlikte doktorun önermesi durumunda yasal prosedürlere göre de başlangıçta taze embriyolara öncelik verilmesi hasta için bir zorunluluktur. Embriyoların dondurulup dondurulmayacağı kararından geçtiği için tüp bebek merkezlerinin imkânları ölçüsünde daha çok ihtiyacı olan anne adaylarına öncelik vermektedir. Hasta ısrarla istese bile başta doktorun onayından geçmek zorundadır.

Peki Dondurulmuş mu? Yoksa taze embriyo mu daha iyidir?

Sonuç olarak baktığımızda dondurulmuş embriyo, anne adayının hem psikolojisi bakımından hem de hormonal dengenin sağlanarak rahmin doğal haline döndürülmesi bakımından çok daha avatajlıdır. Bazı araştırmalar, dondurulmuş embriyolar kullanılarak elde edilen gebeliklerin doğumu hem daha geç sürmekte hem de bebekler daha ağır ve kilolu doğmaktadırlar. Taze embriyo ile yaşanan gebeliklerde doğan bebekler hem daha zayıf hem de bazı durumlarda erken doğumla sonuçlanabiliyor. Dondurulmuş embriyo transferinde ise annenin gebeliğe daha hazır olması, daha sağlıklı bir bebeğin doğumunu mümkün kılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ