Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Rahimdeki Tüplerin Tıkanıklığı

Rahimdeki Tüplerin Tıkanıklığı

Rahim Tüpleri Neden Tıkanır?

Tüpler neden tıkanır? Kadınların infertilite yani çocuk sahibi olamama sorunu ile karşı karşıya kalanlardan yaklaşık olarak 1/3’ü rahim tüplerinin tıkalı olma sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bazen doğuştan kadınlar tek rahim tüpüne sahip olması ya da her iki rahim tüpünün de olmaması sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Tüplerle ilgili bazen rahim ve rahim çevresinde bulunan herhangi bir organda şiddetli bir şekilde enfeksiyon görülmesi, rahim tüplerinde daha önce geçirilen ameliyatlar, tüpler üzerinde dış gebelik görülmesi şeklinde bir takım sorunlar da tüplerin tıkanmasına neden olmaktadır.

Özellikle gelişmiş ülkelerde birden fazla partnerle gerçekleştirilen cinsel ilişkiler sonucunda oluşan çeşitli bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonlar da kadın rahim tüpleri üzerinde hasar oluşmasına yol açtığını,bu cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüplerin bir kısmını ya da ya da her ikisini tamamen tıkadığı kadın doğum uzmanlarınca ileri sürülmektedir. Bunun yanında rahimde yer alan iç dokunun rahim dışındaki başka bir organda meydana gelme sorunu da tüplerin ağızlarında yapışıklıkların oluşması neden olmakta ve bununda tıkanıklığa davetiye çıkardığı bilinmektedir.Bazen tüplere yakın olan bölgelerde meydana gelen miyomlar, tüpler üzerinde baskı oluşturarak tıkanmaya neden olmaktadır.Tüplerin neden tıkandığını maddeler halinde aşağıda sıraladığımızda;

• Rahim bölgesinde bulunan organlarda şiddetli enfeksiyonlar
• Dış gebelikten dolayı tüplere operasyon yapılması
• Geçmişte tüplerde dış gebelik yaşanması
• Tüp bölgesinde gelişmekte olan bir miyomun baskı oluşturması sonucu tıkanıklık
• Doğuştan tek tüp veya hiç tüp olmaması. (Bu çok ender görülen bir durumdur)
• Daha önce tüpleri bağlanmış olmaması

Tüplerin Tıkanma Durumu?

Kadın bireylerde kısırlığa yol açan en önemli etkenlerden birisi de rahimde yer alan fallop denilen tüplerinin kapalı ya da diğer bir tabirle tıkalı olmasıdır. Bu tüplerin anatomik yapısına baktığımızda kadınların rahimlerinin hem sağ tarafında hem de sol tarafında bulunan yumurtalıkları rahimle birlikte birbirlerine bağlı kalmasını sağlamaktır.Kadınların yumurtlama zamanlarında yumurtalıklarından bırakılan yumurtalar fallop tüplerinin uçlarında bulunan yapı ile tutulurak rahme doğru ilerleyerek yol alır.Bu sebeple tüp bebek tedavisine gerek kalmadan doğal yolla hamileliğin oluşabilmesi için tüplerin her ikisinin ya da en azından birinin tıkalı olmaması gerekmektedir.Eğer tüplerin her ikisi de tıkalı ise hamileliğin gerçekleşebilmesi için tek yol tüp bebek tedavisidir.Bu bağlamda çoğu zamanlarda rahimdeki tek bir tüpün açık olmasıyla kadınlar kolayca hamile kalabilmektedir.Yani gebeliğin yaşanabilmesi için illa ki her iki tüpün de açık olmasına gerek yoktur.

Tüplerden eğer her hangi birinde tıkanma varsa, gebelik görülme şansı her iki tüpünde de tıkanıklık görülen kadınlara göre daha da fazladır.Burdaki en önemli nokta; tüplerin açık ya da tıkalı(kapalı) olması, yumurtlama gerçeklemesine olumlu ya da olumsuz yönde etki etmeyeceğini bilmektir.Bu tüpler yumurta hücresinin spermle bir araya gelerek gebelik yaşanmasını engeller.Çünkü yumurtalıklardan atılan yumurtalar bu tüplerin uçlarından yakalanarak tüp içerisine alınır ve spermlerle bu tüplerde buluşarak döllenme oluşmaktadır. Bunun yanında kadın bireyler hamile kalmakla ilgili her hangi bir sorunla karşı karşıya kalmıyorsa, çocuğunu dünyaya getirdikten sonra bu tüplerde tıkanıklık meydana gelmişse hiçbir sağlık sorunuyla karşılaşmaz ve hatta bu rahim tüplerinin tıkanmış olduğunun farkına bile varamaz. Bu nedenle tüplerin bir kısmının ya da hepsinin kapalı olmasının her hangi bir belirti göstermediğini, şikayete yol açmadığını söylemek mümkündür.

Tüplerin ameliyatla Açılması Durumu?

Hasta eğer otuz beş yaşından büyük değil ise yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek tedavisine geçmeden önce ameliyatla tüplerin açılması sağlanarak, normal yolla bebek sahibi olma yoluna gidilebilmektedir.Çünkü tıkalı tüp ya da tüpler ameliyat yarıdımıyla açıldığında hasta, % 50 oranında doğal yolla çocuk sahibi olabilecektir. Ayrıca başarılı bir şekilde tüplerdeki tıkanıklık giderildiğinde sadece bir defa değil belirli aralıklarla birden fazla sayıda çocuk sahibi olma imkanı sağlanabilecektir.Bu oranın %50 olmasının nedeni ameliyatla açılan tüplerin tekrar kapanabilme ihtimali göz önünde bulundurulduğundan dolayıdır. Bu nedenle de yaşı özelikle 30 yaşından büyük olan kadınların direk tüp bebek tedavisine başlamaları daha uygun olacaktır.Zira çoğu doktor yaş etkeninden dolayı boşuna zaman kaybetmenin başarısız sonuçlar doğuracağını hatta belki de hiçbir zaman çocuk sahibi olunamayacağını ileri sürmektedirler.

Tüplerin Tamamen ya da Kısmen Tıkalı Olduğunun Belirlenmesi

Gebe kalamama şikayeti ile karşı karşıya kalarak doktora başvuran hastalarda, infertilitenin (kısırlık) ortaya çıkma nedeninin belirlenmesi için uygulanan seçeneklerden birisi olan rahim filmi, tüplerin açık ya da kapalı olduğu konusunda da bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Fakat bazen hatalı sonuçlar ortaya çıkarabildiğinden dolayı tüplerle ilgili daha kesin bir sonuca varmak için laparoskopi yöntemi daha güvenlidir. Laparoskopi yapılırken karın içerisine ilaçlı bir sıvı gönderilir ve bu sıvının tüplerden geçerek ilerleyip ilerlemediği mikroskopik bir kamera ile takip edilir. Bu etkenler göz önüne alındığıda, laparoskopide hata payının neredeyse hiç olmadığını söylemek mümkündür.

Tüplerden Birinin Tıkalı Olması

Kadın hastalarda bazen tüplerden sadece bir tanesi tıkanmıştır. Bu tıkalı (kapalı) tüp tarafındaki yumurtalıkta sentezlenen yumurtanın rahim içerisine ulaşması mümkün değildir, ancak açık halde olan tüpün bağlı bulunduğu yumurtalıktan, sentezlenen yumurtanın rahim içerisine erişmesi mümkün olabilmektedir.Bu bağlamda, anne adayları doğal yoldan, tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymadan, her hangi bir yardımıcı üreme tekniğine başvurarak bebek sahibi olma imkanına sahiptirler. Fakat bu tür vakkalarda çocuk sahibi olabilme imkanı, diğer normal her iki tüpünde de tıkanıklık olmayan kadınlara göre daha azdır.

Tüp bebek tedavisine gerek kalmadan, doğal yollarla hekimler tarafından tavsiye edilen tedavi yöntemleri denenerek hamilelik gerçekleştirilebilir, fakat 30 yaşının üzerindeki kadınlarda yaş ilerledikçe yumurta üretimi azalacağından, gebe kalma şansı da git gide azalacaktır.Bu bakımdan zaman kaybetmeden hemen tüp bebek tedavisine geçmek daha uygundur

Tüplerin İkisinin de Kapalı Olduğu Vakalar

Tüpler, yumurtalıklar tarafından sentezlenen yumurtayı rahme ulaştırmakla görevlidirler. Bu tüplerin her ikisinin de tıkalı (kapalı) olduğu hallerde kadınların doğal yolla gebe kalmasını beklemek imkansızdır. Çünkü bazı kadınlar, çocuk sahibi olmak istemediklerin doğum kontrol yöntemlerinden biri olan fallop tüplerini bağlama yöntemini doktorları tarafından uygulanmasını talep edebilmektedirler.

Tüpleri bağlı olan kadınların yumurta hücreleri spermle bir araya gelerek dölleneme olayını gerçekleştiremediğinden gebelik önlemi de ortadan kalkmaktadır.Aynı şekilde kadınların her hangi bir hastalık geçirnesi sonucu ya da doğuştan mevcut olan her iki tüpün de tıkalı olması, normal yolla hamile kalmalarını engellmektedir. Bunun yanında rahmin iç yapısını görüntüleyen filmler bazen yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.Sağlam sonuçları elde edebilmek laparoskopi yöntemi kullanılarak kesin sonuçlar elde edilebilmektedir.Kesin olarak her ikitüpün de tıkalı(kapalı) olduğu anlaşıldığında en kısa sürede tüp bebek tedavisine geçmelerinde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ