Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Miyom Tedavisi ve Belirtileri

Miyom Tedavisi ve Belirtileri

Miyom kısaca tanımlandığında; rahim dokusu üzerinde meydana gelerek gelişimini rahmin dışında sürdüren iyi huylu kitleler olduğunu söylemek mümkündür.Kadınlarda görülme sıklığı %25 tir.Yani her yüz kadından 25’inde miyom görülebilmektedir.Bu rahatsızlık son yıllarda öyle bir hal aldı ki artık en sık rastlanılan kadın hastalıkları arasında olduğu belirtilmektedir. Miyomların meydana gelmesinde kalıtımın yani genetiğin rolü oldukça büyüktür.Bu hastalığa sahip kadınlarda sadece bir tane değil aksine birden fazla miyom olduğu görülebilmektedir.

Kadınlarda östrojen hormonu salgılandığı zaman miyomlar büyümeye başladığı için özellikle büyüme çağında ve gebelik dönemlerinde miyomların büyüdüğü tespit edilmiştir.Çünkü bu dönemlerde östrojen hormonunun en fazla salgılandığı anlardır. Fakat miyomu olan kadınlar menopoza girdiklerinde eğer herhangi bir hormon ilacı kullanmamış ise miyomların genelde küçüldüğü görülmektedir.Rahimler dışında yumurtalıklarda da büyüyen miyomların olduğunu söylemek mümkündür.Bazı miyomlar ise rahim dışına doğru gelişim gösterebilmektedir.

Miyomun Belirtileri Nelerdir?

Miyom rahatsızlığı olan kalan kadınlar genelde herhangi bir ağrı ya da belirti ile karşılaşmamaktadırlar. Bazı kadınlarda hiçbir şikâyet görünmezken, bazı kadınlarda da düzensiz kanamalar görülmektedir. Bunun yanında, gebelik dönemine benzer bir şekilde alt karın kısmında olan bir bölgede ağrı ve baskı hissedilebilmektedir. Bu durumdan dolayı idrar yoğunluğu minimuma indiği için sürekli olarak tuvalete çıkma gerekliliğini oluşabilmektedir. Ayrıca rahim bölgesinde miyom teşhisi konan kadınlarda düzensiz kanamalardan dolayı kansızlık oluştuğundan hastada demir eksikliğine bağlı olarak anemi meydana gelebilmektedir. Bu bağlamda miyomlardan dolayı yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı şeklinde bir takım rahatsızlıklarda yaşanabilmektedir. Ayrıca hasta eğer gebe ise miyomlar büyük bir alana yayılarak baskı oluşturabilmekte, hatta bu durum kanamaya neden olarak erken doğuma kadar gidebilmektedir.

Rahim içerisinde yer alan astar doku olarak tanımlanan doku tarafına doğru büyüyen miyomlar infertilite(kısırlık) ve düşük yaşanmasına yol açabilmektedir. Miyomların teşhisi yapılırken, kadın doğum uzmanları tarafından yapılacak olan jinekolojik muayene ile birlikte ultrasondan faydalanılarak tanı konulmaktadır.

Hangi Miyomların Alınması Gerekir?

Hangi miyomların alınması gerektiği kadının şikayetlerine ve neden olduğu sonuçlara göre belirlenir. Eğer miyomun çapı 5 santim veya daha büyükse veya miyom büyümeye devam ediyorsa ve aynı zamanda şikayetler hayat hayat kalitesini bozuyor ve yukarıda belirtilen hastalıklara neden oluyorsa tedavi gerektirir. Ancak herhangi bir şikayetin ya da büyümenin olmadığı durumlarda altı ayda bir jinekolojik takip ve ultrason muayenesi yeterli olacaktır.

Miyomların Tedavisine ne zaman başlamak gerekir?

Miyomlar hastalar açısından artık ciddi tehlikeler oluşturmaya başlıyorsa; şiddetli kanamalar, düşük riskleri gibi sıkıntılar ortaya çıkarıyorsa, vakit kaybetmeden derhal tedaviye başlanmalıdır. Bu tedaviler eğer ameliyat gerektiriyorsa açık cerrahi veya laparoskopi adı verilen ameliyat şekli seçilir.Başka bir ameliyat şekline de histeroskopi tekniği denilmektedir. Rahim içerisinde yer alan astar dokuya doğru gelişen miyomlar genelde histeroskopi adı verilen ameliyat tekniği ile vajina içinden girilerek yapılmaktadır.

Günümüzde birçok tedavi merkezlerinde miyom ameliyatları yapılırken en çok laparoskopik yol tercih edilmektedir. Bu ameliyatta, karın hiç açılmadan göbek çukurundan girilerek (laparoskopi) miyomlar kapalı olarak ameliyat edilebilmektedir. Hatta miyomların varlığı çok eskiye dayanarak, sayıları birden fazla olabilen miyomlar bile kapalı ameliyatla yapılabilmektedir. Yeni yöntemlerle büyük çaptaki miyomlar bile kapalı bir şekilde ameliyat edilebilmektedir. Bunun yanında miyomları olan fakat menopozda olan ya da menopoza yakın bir dönemde olan hastanın rahmin tamamının alınması bazı doktorlarca daha uygun görülmektedir. Fakat doğurganlığı devam eden ve rahminin alınmasını istemeyen hastaların sadece miyomlarının alınması mümkün olabilmektedir.Buna bağlı olarak hasta büyük büyük miyomlara sahipse laparoskapik ameliyat tekniği uygulanması için oldukça önemli bir tecrübe gerektirmektedir.

Bu şekilde yapılan kapalı ameliyatlarda hastanın herhangi bir yeri kesilmediği için hastada estetik kaygısı ve ağrı kanama olayı açık ameliyata göre daha az olur. Hastada komplikasyon tehlikesinin oluşması düşük bir ihtimal olduğu için hasta çok çabuk iyileşrek sosyal hayata dönüş yapabilmektedir.

Ameliyatsız Miyom Tedavisi

Miyomları tedavi etmek için ameliyat gerektirmeyen ve narkoza ihtiyaç duyulmayan bir yöntem de mevcuttur. Bu yöntemde MR kullanılarak ses dalgalarının fokuslanması adı verilen bir işlem ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu tedavi yöntemi sayesinde binlerce hastada miyom rahatsızlıklarından kurtulmuştur.Bu tedavinin uygulanması hekim tarafından onay verildiğinde her dört hastadan ancak biri için uygun hale gelebiliyor. Bu tedavi yönteminde başarılı sonuçlar elde edebilmek için seçeneklerin doğru bir şekilde seçilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ