Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Tedavisi var mıdır?

Kısırlık (İnfertilite) Nedir? Tedavisi var mıdır?

Kısırlık, kısaca düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamamaları sorunudur. Uzmanlar kısırlık teşhisini koyarken kadının yaşı 35 yaşın üzerindeyse 6 aylık süreyi, 35 yaşın altındaysa 1 yıllık süreyi baz almaktadır. Yani çiftler bu belirtilen süre ve yaş aralığında düzenli ve korumasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmelerine rağmen hala çocukları olmuyorsa çiftlere kısırlık teşhisi konmaktadır.

Hamileliğin gerçekleşmesi için cinsel birlikteliğin seyrek olmaması gerekmektedir. Her ne kadar haftada en az bir kere çiftin cinsel birleşme yaşanmasından söz edilse de hamilelik için en ideal olan haftada 2-3 kere cinsel birliktelik yaşamaktır. Çünkü haftada bir defa cinselliğin kadının yumurtlama dönemine denk gelmesi zor olabilmektedir. Öte yandan her gün cinsel birliktelik yaşamak, erkeğin menisindeki sperm sayısını azaltacağından gebelik oluşmasını zorlaştırdığını söylemek mümkündür.

Kadın eğer 35 yaşından küçükse doğurganlığı normal seviyelerde olduğu için bir yıl beklendikten sonra doktora başvurması daha uygun olacaktır. Fakat günümüzde kısırlık oranları her geçen gün arttığı için çoğu çift, bu bir yıllık süreyi beklemeden doktora başvurmaktadırlar.

Kadının yaşı 35 yaşının üzerindeyse ve 6 ay içerisinde haftada, 2-3 defa cinsel birliktelik yaşamasına rağmen hala hamile kalamıyorsa tedavi için bir kadın doğum uzmanına görünmesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı kadının öyküsünü ve fiziki muayenesini yaparak kadın ya da erkeğin kısırlık ile ilgili olabilecek bir takım bulgular varsa araştırarak tedavi yoluna gider.

Kadın doğum uzmanları, kısırlık şikâyetiyle başvuran çiftlere her hangi bir tanı koymadan tedavi uygulaması, tedavinin yarım kalmasına sebep olabileceği gibi çiftin çocuk sahibi olma şansını da düşürecektir. Bu bağlamda doktor, herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir takım test sonuçlarını değerlendirerek bir tanı koyar ve bu tanıdan yola çıkarak çiftin çocuk sahibi olması için farklı tedavi metotları uygular. Eğer erkek kaynaklı bir kısırlık sorunu varsa erkeği bir üroloji doktoruna yönlendirerek erkeğin tedavi edilmesi sağlanır.

Uzmanlar, kısırlık tedavisinde çoğu zaman kişiye özel tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Çünkü kısırlık tedavisinde, pek çok faktör rol oynadığı için kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Her hasta öyküsü farklı olduğundan dolayı her hastaya aynı tedaviyi uygulamak mümkün değildir. Hastanın öyküsü değerlendirildikten sonra fiziki muayenesi yapıldıktan sonra en kolaydan en zora doğru tedavi yoluna gidilir.

Hastanın öyküsünde kadınla erkek aynı anda değerlendirilir. Çiftte daha önce meydana gelen sağlık sorunları, adet düzensizlikleri, genetik hastalıklar gibi daha birçok husus ayrı ayrı değerlendirilerek çiftlere maddi ve manevi en az zarar verecek tedavi yöntemi seçilmelidir. Örneğin normal yolla ya da aşılama yöntemiyle hamile kalabilecek bir çifte hekimin direk tüp bebek tedavisi önermek oldukça yanlış bir davranıştır. Bu durum hem hastanın hekime olan güvenini sarsacak hem de hastanın maddi ve manevi yıpranmasına neden olacaktır.

Erkeğin Kısır olduğu nasıl Anlaşılır?

Kısırlık, araştırılırken erkeğin yapması gerekli olan test semen analizidir. Sperm hamilelik için önemli bir faktör olduğundan ve kısırlık oranlarının yaklaşık %50’si erkek kaynaklı olduğundan doktorlar genelde başlangıçta sperm analizi istemektedir. Semen analizi istenirken 2-3 defa 2 ay aralıklara tekrarlanmaktadır. Sperm testinde herhangi bir anormallik varsa sperm değerlerinin düzenlenmesi için erkeğe tedavi uygulanır.

Erkekte bazen sıfır sperm yani hiç canlı sperm Sperm testi normal oranlarda çıkarsa erkekte herhangi bir sorunun olmadığı anlaşılmış olur. Artık erkek tekrar muayene edilmez doktor, sadece kadının üzerine yoğunlaşarak tedavi uygulanır. Bu durum kadın kaynaklı kısırlık ya da bir diğer adıyla kadın kaynaklı infertilite durumu ortaya çıkmaktadır.

Kadın Kısırlığı nasıl değerlendirilir?

Kadının kısırlık değerlendirilmesinde ultrasonla başlangıçta kadının vajina, rahim zarı, rahim ağzı, rahim içi, yumurtalıklar değerlendirilir, ancak rahim tüpleri değerlendirilmesi için HSG çekilmesi gerekmektedir. Kadının hormonları değerlendirilerek düzgün yumurtlamanın yapılıp yapılmadığı değerlendirilir.

Kadın ve erkekte herhangi bir anormallik görülmediği taktirde ileri düzey kısırlık tanısı için bazı genetik testler gerekebilmektedir. Kadın için laparoskopi ve histereskopi gibi yöntemlerle kameralarla organlar incelemeye alınmaktadır. Tüm sonuçlarda herhangi bir sorun ortaya çıkmadığı zaman sebepsiz infertilite durumu ortaya çıkmaktadı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ