Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Kese göründü bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duyabilirim?

Kese göründü bebeğimin kalp atışlarını ne zaman duyabilirim?

Tüp bebek tedavisiyle, uzun uğraşlar sonucu hamile kalan anne adayları, keseyi ultrasonla gördükten sonra, bir an önce bebeğinin kalp atışları duymak için sabırsızlandıkları görülmektedir. Anne adayları çoğu zaman endişeli tavırlar sergileyerek stres içerisine girmektedirler. Anne adayı aslında bu stres halinin hem kendisine hem de bebeğine olumsuz yönde etki edeceğini unutmayarak son derece sakin ve pozitif düşünmeye yönelmelidir.

İster normal yolla ister tüp bebek tedavisiyle olsun hamile kalan kadınların hepsi, bebeklerinin kalp atışlarını duymak ve hareketlerini izlemek isteyerek bebeği adeta bütün varlığıyla hissetmek isterler. Bu hisler, anne adaylarını mutlu etmekte belki de ilk defa, canlı bir varlığın kendi bedeninde yaşadığının farkına varıp annelik duygusunu içten içe yaşamasını sağlamaktadır. Anne adayının yaşadığı bu hassas duygularını pek yadırganmamak gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisi ve normal yolla gebe kalan anne adayları, bebeğin kesesini gördükten sonraki aşama olan, bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi eve hareketlerinin duyulmaması aşaması eğer normal seyirde gitmezse anne adayında tedirginlik ve endişeler baş gösterir. Çünkü anne adayı için bu durum, en az daha yeni bir hayatın başlangıcında olan bebeğinin varlığını ilk kez öğrendiği gebelik testi kadar önemlidir.

Hamilelik esnasında her bebeğin kalp atışlarını duyulma zamanı bebekten bebeğe farklılık gösterse de çoğunlukla 6. haftada dinlenilebildiği söylenmektedir. Çok nadir de olsa bebeğin 5. Haftada kalp atışlarının duyulabilmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan ultrason muayenesinde kesenin içinde yer alan bebek rahatlıkla izlenebilmektedir. Bu kalp atışlarının duyulması bebeğin yaşadığının en belirgin göstergesidir. Bazı durumlarda ortaya çıkan boş gebelikten ayırt edilmesi için kalp atışlarının duyulması oldukça önemlidir.

Normal yolla yapılan gebeliklerde dikkat edinilmesi gereken bir diğer önemli husus, bebeğin kalp atışlılarını dinlemek için yapılabilecek doğru bir teşhis için aceleci davranmamak gerekmektedir. Çünkü anne adayının yumurtlama döneminin geç olduğunu söylemek mümkündür. Bu bakımından kontroller tekrarlanmalı, anne adayı stres yaşamamalıdır. Anne adayı bu dönemde stres ve tedirginlik yaşadığı takdirde trimestr döneminde olduğu için riskli bir gebelikle karşı karşıya kalabilir. Çünkü bu dönemde anne adayı en hasas dönemlerini yaşamaktadır.

Anne adayı kalp atışlarının ve bebeğin hareketlerini dinleyerek doktordan olumlu haber aldığında artık derin bir nefes alarak bebeğinin güvende olduğunu hisseder. Bebeğin kalp atışlarının en rahat duyulabildiği haftalar 10.-12. haftalardan sonraki dönemlerdedir. Bebeğin kalp atışları daha önce 6. ya da 7. hafta duyulduğu halde sonrada duyulamama gibi bir sorunla karşı karşıya kalınması halinde, bebeğin kalbinin durmuş olabilme ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu durumda hekim ultrasonla ayrıntılı bir şekilde baktığında bebeğin son durumunu öğrenebilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ