Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Kadın Kısırlığı ve Tedavisi

Kadın Kısırlığı ve Tedavisi

Kadın kısırlığının oluşmasında en büyük etken yumurta bozukluklarıdır. Yumurta bozukluklarının meydana gelmesinin en büyük nedeni yumurtalıkla ilgili hormonların beyinden yeteri kadar salgılanamamasıdır. Bazen de halk arasında kadınlarda erken menapoz olarak rahatsızlığın meydana gelerek yumurta üretiminin kesilmesi durumundan dolayı kısırlık oluşmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Kadın kısırlığının en önemli belirtisi çiftlerin düzenli ilişki yaşamalarına rağmen kadının gebelik yaşayamamasıdır. Buna karşın her ne kadar kısırlık eskiden utanılacak ve tedavi edilmeyecek bir hastalık olarak bilse de artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte kadın kısırlığına yönelik birçok tedavi yöntemi ortaya çıkmış olup bu rahatsızlık kalıcı olmaktan çıkarak tedavi edilebilir bir potansiyele ulaşmıştır. Kısırlığın bir diğer ismi de infertilite olarak bilinmektedir. Tıp literatüründe Kısırlığa infertilite adı verilmektedir. Doktorlar genelde Kısırlık kelimesi yerine infertilite kelimesini kullanmaktadırlar.

Kadın Kısırlığına neden olan Rahatsızlıklar

Kadınlarda, en sık görülen yumurtlama bozukluğu Polikistik Over rahatsızlığıdır. Bu hastalığın sebebi şuan için tam olarak çözülmemiştir. Bu hastalık, esasında erkeklik hormonunun genç kızlarda ve genellikle ergenlik çağına yeni girmiş kızlarda, salgılanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Polikistik Over hastalığında, yumurtalamanın çok seyrek ya da hiç olmamasıyla kısırlık meydana gelmektedir. Polikistik over sendromu tedavi edilerek çocuk sahibi olmak mümkündür.

Kadınlarda en çok bilinen kısırlık sebeplerinden biri de yumurta rezerv yetersizliğidir. Normal şartlar altında her kız çocuğu ilk doğduğu zaman belirli sayıda bir yumurta rezervine sahiptir. Kız çocukları ergenlik çağına girdiğinde her ay adet görerek belli sayıda yumurtayı yumurtlayarak dışarı atar.

Ergenlikten sonra yaş ilerledikçe yumurta sayısı ve kalitesi azalmaya başlar. Özellikle 35 yaşından sonra çok hızlı bir şekilde kadınların doğurganlığıyla beraber yumurta sayısı da azalmaya başlar. Kadınlarda bu doğurganlığın ve yumurta rezervinin azalmasının altında yatan tek faktör yaş değildir. İçki ve sigara kullanımı, kadının aşırı kilolu olması, kadında kist ve miyom oluşumu, rahimde doğuştan meydana gelen bazı anormallikler ve erken menapoz gibi etkenlerden de bahsetmek mümkündür.

Her sağlıklı bir kadın ilk doğduğunda yaklaşık olarak bir milyon yumurtaya sahiptir. Ergenlik dönemine girince de gördüğü ilk adetinde ortalama 400 ila 500 bin arasında bir yumurta sayısına sahiptir. Her ay düzenli olarak adet gördüğünde yaklaşık 1000 tanesini kanamayla dışarı atar. Günümüzde erken menopoz görülme oranları arttığı için genç kızlar yumurta rezervlerinin ölçümü için her yıl düzenli olarak doktora gidip bazı rezerv ölçüm testleri uygulamaları gerekmektedir.

Rahim tüplerinden Kaynaklanan Kısırlık

Kadınların hamile kalmasına engel olan önemli rahatsızlıklardan biri de rahim tüplerinde meydana gelen tıkanıklardır. Kadınlarda rahim tüpleri genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak tıkanmalar gerçekleşmektedir. Tıkanmaya sebep olan bu enfeksiyonlar genellikle cinsel yolla bulaşan mikroplardan meydana gelmektedir. Tüplerin açık ya da tıkalı olduğu HSG filminin çekilmesiyle belirlenmektedir. HSG ile tüplerin kapalı olduğu bölge rahime bitişik bir yerde olduğu tespit edildiğinde, bu tüplerin açılması oldukça meşakkatli ve zor olduğu için anne adayına direk tüp bebek tedavisi önermek daha doğru bir yol olacaktır. Eğer tıkanıklık yumurtalıklara yakın bölgedeyse laparaskopi ile tüplerin açılması mümkün olabilmektedir.

Kadın infertilitesinin bir diğer önemli rahatsızlığı ise rahim içerisinde meydana gelen miyom ya da polip adı verilen kötü huylu olmayan oluşumlar ameliyatla alınırken, operasyonun gerçekleştiği yerlerde yapışıklıklar oluşmaktadır. Bu yapışıklıklar, rahim içerisine olumsuz etki yaparak hamilelik oluşumunu engellemektedir. Öte yandan yumurtalıklardaki problemlerden dolayı her hangi bir yumurtalığın alınması durumunda buradaki hormon salgılanma seviyeleri azalarak doğal yolla hamileliğin, oluşma şansını düşürürken her iki yumurtalığın birden alınmasında ise gebelik tamamen imkansız hale gelmektedir.

Diğer Kısırlık Sorunları

Kadın infertilite sorunlarından bir diğeri de karın zarı faktörleri içerisinde yer alan sorunlardır. Kadın rahatsızlıkları içerisinde karın zarı faktörleri kadın kısırlığında önemli bir alanda yer almaktadır. Bu faktörlere endometriozis faktörleri denilmektedir. Bunlar üreme organlarının veya karın boşluğunun iç tarafını kaplayan yüzeydeki zarda meydana gelen anomalilerle ilgili faktörlerdir. Bu anomalilerin tedavi edilmesi ve daha net görülebilmesi için başlangıçta laparoskopi teknolojisi kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ