Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Hormonsal Bozukluklar ve Sperm Yokluğu

Hormonsal Bozukluklar ve Sperm Yokluğu

Hormonsal Bozukluklardan kaynaklanan infertilitenin birden fazla nedeni bulunmaktadır. En sık görülen nedenlerin en başına beyinde yer alan hipofiz bezinin sperm üretimini sağlayan sistemi olumsuz yönde etkilemesi gelmektedir.

Hormon bozukluklarına umutsuz bakmak doğru değildir.Çünkü her hastalığın tedavisi mutlaka bir çözüm yolu olduğu gibi hormonsal problemlerin de tedavisi mümkündür.Teknolojik gelişmelere paralel olarak tıp bilimi de hızla geliştiğinden dolayı hormon tedavisine alternatif çözümler sunulmaktadır. Erkek bireylerin taşıdığı LH ve FSL hormonlarının istenilen düzeyde olmaması, başta vucut üzerinde birçok anormalliklerin yaşanmasına sebep olduğu bilinmektedir.Hormon eksikliklerinin oluşması birçok sorunu beraberinde getirdiği gibi bunun en önemli sonuçlarından bir de hiç şüphe yok ki kısırlıktır. Çünkü bu hormonlar sperm üretimine olumsuz yönde etki ettiği için bireyler kısırlık problemiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Kısırlık sebebiyle erkek bireyin suçluluk psikolojisi altına girdiği, zamanla bu durum ailenin psikolojisini olumsuz yönde etkilediği, hatta boşanmalara kadar gittiği bilinen gerçekler arasındadır. Hormonal bozuklukların kaynağı araştırıldığı zaman vücutta bir takım belirtilerin ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Bu hormonsal bozuklukların en belirgin örneği kısırlık dışında kişide bölgesel kıllanmada bazı artışların görüldüğü söylenmektedir.

Hormon Eksiklikleri ve Sperm Üretimi

Erkek infertilitesinde görülen hormon düzeylerindeki farklılıklar ya testislerin yeteri kadar hormon üretememesinden ya da beyinin hormon salgılanması için uyarı verdiği hormonların az salgılanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Tıpta spermin yeterli düzeyde olmaması ya da sıfır durumda olmaması testislerin yapısından dolayı ortaya çıkıyorsa primer testiküler yetmezlik rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Endokrin sisteminden dolayı yeteri miktarda sperm üretilememe durumuna ise sekonder testiküler yetmezlik şeklinde adlandırılmaktadır. Bu her iki sorunda da hormon düzeyleri etkilenerek mevcut sorunlar çerçevesinde temel olarak LH,FSH testosteron seviyeleri değişkenlik göstermektedir. Testislerden kaynaklanan hormon bozukluklarında en sık rastlanılan özelik, testitlerin küçük ve sert bir yapıda olmasıdır.Bu türdeki testislere sahip olan bireylerde FSH ve LH hormon dercelerinin yüksek olduğu görülmektedir. tir, testosteron normal veya düşüktür. Sekonder testiküler yetmezlikte genellikle küçük ve yumuşak kıvamlıda olan testislerle birlikte FSH, LH, testosteron hormon değerleri düşük seviyededir. Tedaviyle en iyi yanıt veren hormonal bozuklukluğu olan kısır erkek hastalar bu gruptadır.

FSH ve LH hormonlarının tedavisi ile her ne kadar testis hacmi normalin altında olsa da, testislerde büyüme görüldüğü söylenmektedir. Sperm hareketliliği ve sperm kalitesinde sık sık ilerlemeler görülmektedir. Semen analizinde sperm sayısının 10 milyon/ml altında kaldığı durumlarda hasta oligospermi sınıfına dahil edilmektedir.

Hormonsal Tedavi

Testosteron hormonunun dışardan takviyesi ile kısırlık tedavi edilebilir mi?


Bu sorunun cevabı maalesef hayırdır? Çünkü Testosteron hormonunun düşük seviyede olduğu olgularda dışarıdan testosteron hormonunun takviye edilmesi sperm üretiminin sağlanmasının aksine zaten az olan sperm yapımınıda durdurmaya neden olacaktır. Bunun yanında bazen sporcular, kas yapısını arttırmak için androjenler kullandığı için onların testislerinde sperm yapımı durdurulmaktadır. Testesron yerine yerine testistlerde sperm üretimini sağlayan ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Doğuştan beyinden salgılanan hormonların eksikliğinin tedavisi etmek mümkün müdür?


Bunu ilaçlarla tedavi etmek mümkün olmakla birlikte bu rahatsızlık çok nadir olarak erkeklerde görülmektedir. Bu rahatsızlık, daha çok kıllanmanın azalmaya başlaması ve bazen de hastanın testislerde gelişme geriliği görüldüğü durumlarda kendini göstermektedir. Bu hastaların menilerinde hiç sperm görülememe durumu olan azosperm rahatsızlığı vardır. Kesin teşhisin konulması için bir takım hormon analizleri yapılmaktadır.

Bu tedavide dışardan FSH ve LH hormonlarının iğneyle verilmesiyle başlanır. Çünkü bu hormonlar sperm-testosteron yapımını sağlamakla görevli olduğu ve beyinden de bu hormonlar salgılanmadığı için dışardan takviye edilecektir.

Bu tedavinin uygulanması kısa süreli olmadığı belirtilmektedir. Sperm çıkışının belirgin oranlarda artması için en az 6 ay düzenli bir şekilde ilaç kullanımının sağlanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre 12 ay boyunca ilaç tedavisi uygulayan bazı hastalarda yüzde 70-80 oranlarında sperm çıkışı görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ