Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Hangi Tüp Bebek Merkezini Seçmeliyim?

Hangi Tüp Bebek Merkezini Seçmeliyim?

üp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tüp bebek merkezlerinin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır. Çiftler için önerimiz tüp bebek tedavisine başlamadan önce seçeceği merkezde daha önce tüp bebek yaptıranlardan bilgi almalarıdır. Çünkü daha önce tüp bebek merkezinde tedavi görerek pozitif ya da negatif sonuç almış olan çiftlerin, görüş ve fikirleri oldukça önemlidir. Çünkü bu aileler bir takım tecrübeler yaşadıkları için tedavi olmak isteyen çiftlere yol gösterici bir rehber olacaklardır.

Tüp bebek tedavisi günümüz şartlarına göre yüksek bir tedavi biçimi olduğundan dolayı çiftlerin tecrübesiz, yeteri kadar ekipman ve personel bulundurmayan tüp bebek merkezinde tedavi oldukları zaman geri dönüşü olmayan sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Tüp bebek merkezlerinin artması ve belli bir rekabet ortamının ortaya çıkmasıyla tüp bebek merkezleri bu tedavi yöntemini ticaret olarak görmektedirler. Onlar için ailelerin hayalleri, umutlar ve zor şartlar altında elde ettikleri tüp bebek masraflarının hiçbir önemi yoktur.

Tüp bebek tedavisinde merkez seçerken ve uzman hekim kadar embriyolog, laboratuvar ortamının temizliği ve tüp bebek merkezinde çalışan diğer yardımcı personelin e tüp bebek konusundaki bilgi ve deneyimlerinin de olması son derece önemlidir. Nitekim birçok hasta gittikleri tüp bebek merkezlerinde tedaviye başlama aşamasından sonra tüp bebek merkezlerinin yoğunluğundan dolayı kendilerine yeterince bilgi vermediklerinden yakınmaktadırlar. Bazı deneyimli tüp bebek merkezlerinin profesyonel bir şekilde çalışıp hastayı her an bilgilendirdiği de göz ardı edilmemelidir. Fakat bu tüp bebek merkezlerinin sayısı çok azdır ve genellikle bu tüp bebek merkezleri büyük şehirlerde bulunmaktadır.

Tüp Bebek Merkezine Başvururken Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisi için merkezi seçecekleri konusunda çiftlerimize bir diğer önerimiz gittikleri tüp bebek merkezinin ne kadar zamandır hastalara hizmet verdiğini sormalarıdır. Çünkü tüp bebek merkezlerinde deneyim en az doktor ve ekipman kadar önemlidir. Yeni açılan bir tüp bebek merkezinin başarı göstermesi diğer köklü tüp bebek merkezlerine nazaran daha düşüktür.

Tüp bebek merkezine, daha önce kaç aile üzerinde tüp bebek uygulaması gerçekleştirdiğini ve bunun ne kadarı pozitif, ne kadarı negatif, ne kadarı da canlı doğumla sonuçlandığı sorulmalıdır. Ayrıca bir diğer önemli konu da tüp bebek tedavisi sırasında hastadan alınan sperm ve yumurta örnekleriyle embriyoların karışmaması için ne gibi önlemler alındığını sormamız gerekmektedir.

Çünkü bazı ünlü tüp bebek merkezlerinde embriyo, sperm ya da yumurta karışıklığının ortaya çıktığı medyada gözler önüne serilmektedir. Bu çok vahim bir durumdur. Bunu yaşamamak için çekinmeden tüp bebek merkezinde ön görüşmede açıklığa kavuşması lazımdır. Unutmayın ki tüp bebek merkezlerini ziyaret ederken yapacağınız ön görüşmelerde kafanızdaki bütün soru işaretlerini gideren ve sizi tatmin cevaplar almanız son derece önemlidir.

Ayrıca tüp bebek merkezlerinde her türlü soruyu cevaplamak zorundadırlar. Yeter ki bu sorular hastaların mahremiyet ve gizliliğini ihlal etmesin. Bunun dışında her türlü soruya cevap vereceklerdir. Eğer sorduğunuz sorulara kaçamak cevap veren tüp bebek merkezi varsa bu tüp bebek merkezinde tedavi olmaktan vazgeçin. Hatta tüp bebek merkezinin size verdiği bilgileri teyit etmek için başka bir tüp bebek merkezine başvurun. İnternetten de bazı araştırmalar yapabilirsiniz.

Günümüzde internet çok iyi bir bilgi kaynağı olduğunu unutmayalım. Ziyaret ettiğiniz tüp bebek merkezleri arasından sizde profesyonellik intibaı uyandıran tüp bebek merkezin tekrar ziyaret ederek tüp bebek aşamaları hakkında bilgi alarak tüp bebek tedavisine başlamalısınız. Dikkat edilmesi gerek bir diğer hususta şudur ki; yanlış bir seçim yaprak tedavi olduğunuz tüp bebek merkezinde eğer başarılı sonuç alamadığınızda bu durum sizi derinden sarsacaktır.

Tüp Bebek Merkezlerinde Hangi Soruları sormalıyız?

• Tüp Bebek Merkezine başvuranların yüzde kaçı canlı doğum gerçekleştirmiştir?
• Tüp Bebek Merkezi kaç yıldır faaliyet göstermektedir?
• Başarılı sonuç elde edenlerin yaş oranları hangi aralıktadır?
• Hastalarla tüp bebek tedavisinde transfer öncesi ve sonrası nasıl iletişim kurulduğu?
• Laboratuar ve merkezin genel temizliğinin hangi ölçüde olduğu?
• Aylık hasta sayısı ve hastaların hangi oranda kendilerini tercih ettiği?
Şeklinde soruların sorulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ