Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Hangi Embriyolar Daha Kalitelidir?

Hangi Embriyolar Daha Kalitelidir?

Tüp bebek tedavisinde embriyo seçimi oldukça önemli bir etkendir. Tüp bebek merkezinin embriyo seçerken uyguladığı yöntemler ve teknolojiler gebelik oranlarını ileri derece de etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyonun laboratuar şartlarında yaşam süresi ne kadar uzun olursa embriyonun kalitesi ve tutunma şansı da o kadar büyük olacaktır. Tüp bebek tedavisi gören anne adayları 5.gün embriyosunu mutlaka duymuşlardır. Bu embriyo hakkında genel bilgiyi makalemizde yer vermeye çalıştık.

Tüp bebek tedavisinde kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin döllenmesiyle oluşan embriyonun laboratuvar ortamında 5 güne kadar takip edilerek bölünmesinin sağlanmasıdır. 3. gün embriyosunda ise 3 gün takip söz konusudur.

Embriyonun gelişimi ve hücrelerinin bölünmesi ne kadar uzun süre devam ederse embriyonun, kalitesi o kadar iyi olacaktır. Çünkü laboratuvar şartlarında 5. güne kadar gelene kadar kalitesiz ve zayıf embriyolar 2. ve 3. gün elenerek gelişimlerini yarı yolda bırakmaktadırlar.

Neden Embriyoların 5. Güne ulaşması sağlanmaktadır?

Yapılan araştırmalara göre 5.gün embriyolarının transferi sonrasında gebelikle sonuçlanma oranı 2. veya 3.gün embriyolarına nazaran daha yüksektir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte laboratuvar ortamında embriyolar blastokist aşamasına kadar ilerlemesi gebelik oranlarına olumlu yönde etkilemiştir.

Eskiden embriyo transferi yapılırken genel olrak 2.gün ya da 3.güne kadar yaşayabilen embriyolar transfer edilirdi. Bu embriyoların kalitesi derecesi tam olarak anlaşılmadığı için embriyo tutunma oranları oldukça gerilerdeydi. Fakat günümüzde tüp bebek merkezlerinin büyük bir çoğunluğu embriyoları 5.güne hatta 6.güne kadar ulaştırarak pozitif sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.

5.gün embriyolarında genetik bozukluklar 2.ve 3.gün embriyolarına göre daha az görülmektedir. Çünkü kromozom problemleri olan embriyoların blastokist dönemine ulaşabilme şansı, normal durumda olan embriyolara göre oldukça düşüktür. 5. Gün embriyolarında kromozomla ilgili sorunu olmayan embriyoların seçimi çok daha fazladır.

Her Hastaya 5.gün(blastokist) embriyosu transfer edilir mi?

Her ne kadar 5.güne ulaşan embriyoların kalitesi ve tutunma olasılığı yüksek olsa da her hastaya bunun uygulanması mümkün değildir. Bunun en iyi değerlendirmesini yine doktor yapacaktır Çünkü eğer hastanın kaliteli embriyo sayısı 4 veya 4’ten azsa bu hastanın embriyolarının kaybedilmemesi için 3. Gün transfer edilmesi daha uygun olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre 5 güne kadar embriyoların en fazla yarısı ulaşabilmektedir. Hekim bu hesabı doğru yapmazsa aksi taktirde hastanın bütün embriyoları 5. güne kadar kaybedilebilir.Bunu doktorun çok iyi bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. Ayrıca 3. Güne ulaşan embriyo sayısı fazla olacağı için dondurma imkanı da ortaya çıkacaktır.
Ancak bazı özel durumlarda hasta, eğer çoğul gebelik istemiyorsa ve kaliteli 3. Gün embriyosu transfer edildiği halde hamile kalamayan çiflterin istekleri doğrultusunda 5. Gün embriyosu bu hasta grubuna uygulanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ