Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Erken Menopoz Hakkında Bilgiler

Erken Menopoz Hakkında Bilgiler

Erken menopoz, kadınlarda 40 yaşından sonra adet kanamasının kalıcı olarak kesilmesi durumdur. Her ne kadar erken menopoz rahatsızlığı 40 yaşından önceki yaşlar baz alınsa da bazı uzmanlar, 45 yaşından önce yaşanan kalıcı adet kesilmelerini de erken menopoz sınıfına dahil etmektedir.

Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmalara göre kadınlar, ortalama 46 yaşından sonra menopoza girmekteyken 40 yaş öncesinde menopoz görülmesi ise kadının erken menopoza girdiğinin göstergesidir. Kadınların erken menopoza girme sebeplerinden belirgin olanları, beslenme şekli, stres, yaşam tarzı, aile öyküsü, Otoimmun hastalıklar, birtakım kromozom bozuklukları, yumurtalıkların ameliyatla alınması, Kemoteripi gibi kanser tedavileri baş gösterir.

Normal menopoz, hemen birden gerçekleşen bir olay değildir. Menopoz öncesi kadın vücudu üzerinde bir takım farklılıklar ortaya çıktıktan sonra yıllar içerisinde kadın menopoza girmektedir. Normal yaşlarda ortaya çıkan menopozda, kadında ilk başta yumurta sayısı almaya başlar, gerginlik, adet düzensizlikleri, ateş basması ve gece terlemeler boy gösterir.

Erken menopoz olayında ise normal menopozdan farklı durumlar söz konusundur. İlk başlarda adet kesilmeye başlayarak östrojen hormonu azaldığı ortaya çıkar. Kadınlara ait diğer önemli hormonlardan LH ve FSH hormonların yüksek seviylere çıktığı görülmektedir.

Hiç şüphesiz, kadınlarda doğal bir süreç olduğu için kadınların hepsi er geç menopozu yasacaktır. Kadınlar normal menopoza girdikleri zaman ne yazık ki doğurganlık yeteneklerini kaybederler ve doğal yolla hiçbir zaman hamile kalmaları imkânsız hale gelmektedir. Fakat erken menopozda, kadınların yumurta hücreleri tükenmemişse kendiliğinden dönüş sağlanarak iyileşme, hormon tedavisi, aşılama ya da tüp bebek tedavisi görmeleri halinde çocuk sahibi olma imkânları vardır. Erken yaşta menopoza giren kadınlar, vakit kaybetmeden tecrübeli bir hekime başvurarak tedavi olmalıdır. Çünkü erken yaşta menopoza giren kadınlarda kemik erimesi hızlanmaktadır. Hormon ve ilaç tedavisinde başarılı sonuçlar almayan hastanın bir an önce hekimin önerdiği üremeye yardımcı tekniklerden birini tercih ederek tedaviye başlaması gerekmektedir. Erken menopozda, tüp bebek tedavisi görerek hamile kalan kadınların sayısı çoğunluktadır. .

Erken yaşta menopoza giren kadınların eğer yumurta hücreleri tükenmişse tüp bebek tedavisiyle bile hamile kalamamaktadırlar. Diğer taraftan normal yaşlarda menopoz gören kadınlarda hiçbir şekilde gebelik görülmesi söz konusu değildir. Çünkü bu normal bir menopoz dönemi olduğu için yumurtalık hücreleri tükenmiştir. Her iki durumda da yumurta hücresi olmazsa kadınların gebe kalması imkânsızdır.

Her ne kadar erken menopoz çok nadir karşılaşılan bir durum olsa da, ilerde anne olmak isteyen kadınların tedbir almaları gerekmektedir. Kadınların her sene rutin olarak bir kadın doğum uzmanına başvurarak, bazı hormon testleri ile beraber yumurtalık rezervi ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ