Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Çok büyük zorluklarla tüp bebek tedavisi yaptım. İkinci sonucum da negatif çıktı.

Çok büyük zorluklarla tüp bebek tedavisi yaptım. İkinci sonucum da negatif çıktı.

Tedavi boyunca hiç bir sıkıntımız olmamasına rağmen herşey normal seyrinde giderken negatif sonuç aldık. Çok üzülüyorum? Çok zor bunu kabullenmek….

Tüp bebek sonucu negatif olan değerli bir okurumuz, negatifle sonuçlanan tüp bebek tedavisinde başından geçenleri bizimle paylaşmak istedi.Bu tedaviyi, detaylı olarak diğer tüp bebek tedavisi olmak isteyenlere tecrübe olması açısından paylaşmamızı istedi.Biz de bu değerli okurumuzun yazısını olduğu gibi paylaşarak sitemizde yer verdik. Umarım size faydası dokunur.

Merhabalar !
Ben Ayşe 33 yaşındayım Şanlıurfa ilinde ikamet ediyorum.Her ne kadar Şanlıurfa’da yeni açılan bir tüp bebek merkezi ve Harran üniversitesi Tüp Bebek Bölümü olsa da bu tüp bebek merkezleri içime sinmedi. İlimizde tüp bebek tedavisiyle ilgili tecrübeli bir tüp bebek merkezi bulamadığı için komşu illerimiz olan Diyarbakır ve Gaziantep’te bulunan tüp bebek merkezlerine başvurdum.Eşimle birlikte tüp bebek merkezlerini gezdikten sonra sonunda özel bir tüp bebek merkezinde tedavi olmaya karar verdik.Hem doktorun tavrı hem de maddi açıdan uygun olması bu tüp bebek merkezini seçmemizi tetikledi.

Adetin ikinci günü tedavi için tüp bebek merkezine gittim. Ultrasonla doktor gerekli muyaneleri yaptıktan sonra benden kan testi istedi.

Doktorun kan değerlerimde hormonlarımın normal olduğunu ve rahim de her hangi bir sıkıntı olmadığını söylemesi beni rahatlatmıştı.Eşimde sperm sorunu olduğu için onun TESE denilen bir yöntemle ameliyat olması gerekiyordu.

Doktor Gonal-f ve bir kaç tane daha ilaç verdikten sonra 4 gün sonrasına randevu verdikten sonra kontrol için beni tekrar tüp bebek merkezine gelmemi istedi.3-4 defa merkeze gidip geldikten sonra nihayet 3 tane yumurtam büyümüştü. Doktor yumurtaları toplamak için yumurta çatlatma iğnesi kulanmamı istedi. Burda ilk hayal kırıklığımı yaşadım.Bu oluşan 3 yumurta, benim için çok azdı.

Yumurta toplama günü eşimle aç karınla gittik ikimiz de ameliyata alındık.Eşimden sperm benden yumurta alınarak laboratuarda döllendirildi.Bu konuyla ilgili bize malesef yeterince bilgi verilmedi.Kaç yumurta alındığını sorduk, kalitesini ısrarımız sonucu öğrendik.Eşimle burada ilk kez tüp bebek seçiminde hatalı olduğumu anladık.Çünkü bizim gibi herkes oraya umutlarını ve hayallerini bağlamış durumda. Doktor dahil tüp bebek merkezi çalışanlarının yetersiz oluğunu ve gerekli bilgi aktarımını yapmadıklarını orada öğrendik. Artık yapacak bişey yoktu. Mecburen orada tedavi olacaktık.

Yumurtalar toplandıktan sonra hemşire bize ilaçlarımızı nasıl kullanacağımızı anlattıktan sonra eve döndük. Haber bekledik fakat ne ilk gün ne de ikinci gün bize kimse haber vermedi.İkinci gün gece yarısı aradık.”Neden bilgi vermiyorsunuz? Her gün arayıp embriyo durumunu söylemeniz lazım” dedik.Hemşire bizi unuttuklarını ve bize hemen bilgi vereceğini haber verdikten sonra bir kez daha tüp bebek seçiminde yanlış seçim yaptığımızın farkına vardık. Eyvah! Bu kadar basit işlemlerde hata yapan bir merkeze dokularımızı emanet ediyoruz. Karışıklık dahil herşey aklımıza geldi.

Transfer gününe kadar bazı ilaç ve iğneler verildi.O ilaçları kullandım.Doktor Bey’in semineri olduğu için transfer yapamayacağını bu yüzden embriyolarımızı dondurmak istediklerini söylediler. Bir şok daha yaşadık.Madem donduracaktınız neden bu kadar ilacı kullandırttınız demezler mi adama ? ki bizde sorduk tabi.Telafi etmeye çalıştılar isterseniz embriyolog transferinizi yapsın dediler.Şok üstüne şok yaşıyorduk.Herşey bu kadar basit mi? Sağlık sektörünün nedenli bir ticaret sektörüne dönüştüğüne orada bir kez şahit olduk.Bir daha ki adet tarihime kadar beklemek zorunda kaldım ve iki embriyo transfer edildi.

Tüm olumsuzluklara rağmen içimde bir umut vardı.Çünkü inançlı bir insanım ben Ol derse Allah ve isterse her şey olur dedim.Danışman hemşhire bize 12 gün sonra test yapabileceğimizi söyledi.Şanlıurfaya dönüş yaptıktan sonra ben sürekli uzandım, su içtim sürekli ve ara ara ufak yürüyüşler yaptım ev içerisinde.İnternetten bazı araştırmalar yaptıktan sonra 9.gün test yapabileceğimizi öğrendik. Çünkü bizim embriyolar 5.gün embriyosudu.Bu embriyoların kanda görülme süresi diğerlerine göre daha çabuk olduğunu öğrendik.Günlük iğne için gittiğim hastaneye gidip doktora gebelik testi yapmak istediğimi söyledim.Benden kan aldıktan sonra beta HCG adı verilen bir test yapılacağını söylediler.Bu beta HCG testinin 7 ve daha yukarısı çıkması gerektiği bilgisini aldım.

Eşimle heyacanla 1 saat kadar bekledikten sonra sonucu öğrenmek için doktora gittik.Hatta eşim bakmak istemedi sen git elin daha uğurlu gelir dedi.Doktor’a sonucu sorduğum da maalesef olumsuz beta HCG değerin 0(sıfır) demesi beni buna bir türlü inandıramadı. Eşimle şok içerisinde kalmıştık.Tekrar tekrar baktık sonuca maalsef sonuç negatifti.Dizlerimin bağı sanki çözüldü. başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Bütün ümitlerim, hayallerim yıkılıdı.Sanki birinin gelip bunun bir şaka olduğunu söylemesini bekliyordum.Bunun bir rüya bile olmasını istemiyordum. Bu duygulara kelimeler kifayetsiz geliyor.Keşkelere sığınıyorum. Keşke daha iyi bir tüp bebek merkezinde yapsaydık. Keşke İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gitseydik. Nedense hep tüp bebek merkezini suçluyorum ama kader kısmet diyorum.Ancak bu şekilde teselli bulabiliyorum. Bu yazımı yayınlamanızı istiyorum.Bu yazımın benimle birlikte bu zorlu serüvene çıkan arkadaşlarıma bir nebze de olsa tecrübe olmasını istiyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ