Tüp Bebek Rehberim | Tüp Bebek Tedavisi

Azospermi Hakkında Bilgiler

Azospermi Hakkında Bilgiler

Azospermi, erkeğin menisinde hiç spermin olmaması durumudur.Erkeklerde genel olarak %1 oranında azospermi görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan infertil (kısır) erkeklerin ise %10-15 oranlarında azospermi görülmektedir.

Azospermi tanısı genelde yapılan Sperm testinde diğer bir ifadeyle semen analizinde tespit edilir. Bununla birlikte yanlız bir tek sperm testi sonucunda azospermi tanısı koymak doğru değildir.En az 2-3 sperm testinin(semen analizi)15-20 gün arayla yapılması gerekmektedir.Doğru sonuca ulaşmak için her sperm testi yapılırken erkeğin en az 3-5 gün cinsel ilişkiye girmemiş olması gerekmtektedir.Tüm bunlara rağmen hiç sperm hücresine rastlanılmazsa azospermi tanısı konulur.

Bazı azospermi teşhisi konmuş erkeklerin 15-20 gün arayla ve 3-5 günlük cinsel perhiz sonrasında yaptırdıkları semen analizinde %15-20 oranlarında arada sırada az miktarda sperm çıkışı olduğu gözlemlenmiştir.Bu yüzden semen analizi yapılırken uzman hekimin belirtiği detaylara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Azospermi tıkanıklığa bağlı olan azospermi ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi şeklinde iki gruba ayırmak mümkündür.

Tıkanıklığa Bağlı Olan Azospermi

Çocuk sahibi olmayan erkeklerin sperm kanallarının tıkalı olması veya doğuştan sperm kanallarının gelişmemiş olması tıkanıklığa bağlı olan azospermi çeşididir.

Sperm kanallarının tıkanması genelikle geçmiş zamanda hastanın geçirdiği belsoğukluğu,tüberküloz gibi bir enfeksiyon sonrası veya bir kaza sonucunda oluşan bir travmaya bağlı olarak bir kanamanın oluşmasıyla meydana gelmektedir.Bazende prostat bölgesinde meydana gelen bir idarar yolu enfeksiyonu sonucunda da tıkanıklık oluşabilmektedir.

Sperm kanallarının gelişmemiş olması ya da hiç olmama durumu ise genelde elle yapılan muayene ile tespit edilebilir.Çok nadir elle tespit edilmeyen durumlarda ise makattan yapılan transrektal denen ultrason sperm kanallarının olup olmadığı tespit edilebilir.

Tıkanıklığa bağlı olan azosperm çeşidinde sperm bulunma oranı oldukça yüksek olup hatta bu oran %90’lara kadar çıkmaktadır.Çünkü testislerde sperm var fakat spermi dışarı iletecek kanal olmadığından tese ameliyatı denenen basit bir cerahi opersayonla testislerden sperm alınabilir.Bunun yanında eğer kanallarda tıkanıklık varsa cerahi bir operasyonla sperm kanalları açılarak sağlıklı bir şekilde doğal yolla sperm elde edilebilir.Aşağıdaki resimde tese ameliyatındaki aşamalar belirtilmiştir.

Tıkanıklığa Bağlı Olmayan Azospermi

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide ise bazı hormanal dengesizlik ve genetik bozukluklardan kaynaklanmasının yanında inmemiş testis,radyasyona maruz kalma ve bazı enfeksiyonlar sonucu meydana gelir.

Tıkanıklığa bağlı azospermide genel olarak sperm bulunma olasılığı oldukça düşüktür.Çünkü herhangi bir eksiklik olmamasına rağmen spermin üretilememe durumudur.Fakat spermin üretilememe nedenine göre başarı artabilir ya da düşebilir.

Bu rahatsızlıkta erkeğin FSH hormon seviyesinde yükselme, testosteron hormon seviyesi normal ya da normalin altında olduğu görülüp hastaların testis boyutlarıda normalden küçük olduğu görülmektedir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide microtese yapılarak başarı şansı artırılabilir.Çünkü tek bir sperm bulunsa dahi mikroenjeksiyon yöntemiyle çiftler çocuk sahibi olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ