r Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri Tüp bebek Tedavisi

Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri


Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri


Tüp bebek tedavisi sonrasında hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediği ancak transferden 12 gün sonra kanda yapılan Beta HCG hormonuyla ortaya çıkar. Evde idrarla yapılan gebelik testlerinin yanılma payı taşımasından dolayı bazen yanlış sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

BETA HCG  Hormonu Nedir?

Tüp bebek tedavisinde yapılan dölleme işleminden sonra yaklaşık  olarak 12 gün içerisinde bir beta hcg hormonu salgılanmaya başlanır. Bu hormonların beta hcg hormunun değeri eğer  5 ml. üzerindeyse anne adayının  gebe olduğu ortaya çıkar.

Hamilelik ilerledikçe bu horman doğru orantılı olarak artmaya başlar. Aslında bu hormon pregosteron hormonunun salgılanmasına sağlayarak progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesine katkıda bulunur.

Pregosteron hormonu ise anne adayının gebelik süresince düşük yapmasını engellemektedir. Beta HCG hormunu transfer işlemi gerçekleştikten sonra eğer embriyo tutunmuşsa  yavaş yavaş salgılanmaya başlar. Bunla birlikte bütün hastanelerde ve tüp bebek merkezlerinde bu hormonun değeri baz alınarak hamileliğin oluşup oluşmadığı hakkında bilgi vermektedir.

Hastane ve sağlık kuruluşlarında yapılan beta hcg kan testi sonucu  negatif çıkmadığı sürece  gebeliğin oluştuğunun göstermektedir. Bu sebeple eğer beta hcg değerleri normal seviyelerde orantılı olarak artıyorsa  anne adaylarında zaman zaman  bel ağrıları, bazen mide bulantısı ve kusma, kasık ağırısı ya da karın ağrısı yaşanabilir.

Tüp bebek tedavisi sonrasında görülen bu tür rahatsızlıklar aslında bebeğin tutunma belirtileridir. Anne adayı zaten sonucu kan testinde öğrendiği için bu tutunma belirtilerini çoğu zaman dikkate almayarak çoğunlukla hamilelik testi öncesinde bazı tutunma belirtileri aramaya başlamaktadır. Sayılan bu belirtiler çoğu anne adayında görülürken bu belirtlerin hiç birinin yaşanmaması kişinin hamile olmadığı anlamına gelmemektedir.Bu şikayetler kişiden kişiye değişmektedir

 

 

 

Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri

.Tüp Bebek Tedavisinde Tutunma Belirtileri Nelerdir?Belirti Görülme Durumu Açıklama
Bel Ağrısı Bazı hastalarda zaman zaman hissedilir. Pozitif ya da negatif sonuç alınabilir.
Kasık Ağrısı Bazı hastalarda hafif ağrılar şeklinde oluşur. Pozitif ya da negatif sonuç alınabilir.
Yerleşme Kanaması Transfer sonrasında çok nadir olarak görülür. Pozitif ya da negatif sonuç alınabilir.
Mide Bulantısı Tüp bebek tedavisinde bazı hastalarda görülmektedir. Pozitif ya da negatif sonuç alınabilir.


Tüp bebek tedavsinde, çeşitli aşamları geçtikten sonra transfer işleminden sonraki  en zor sürecin heycanlı bekleyiş olduğunu söyleyebiliriz. Transfer sonrası anne evde istirhat ederken ya da çalışırken hamilelik test gününü adeta iple çekmektedir.12 günlük heycanlı bekleyiş ve stres başladı. Sabırlı olmakta ve pozitif düşünmekte fayda var.

 Her anne ve baba adayının şüphesiz tüp bebek tedavisi sonucunun acaba pozitif mi yoksa negatif mi olduğu şeklindeki merak duyguları bu süreçte kaçınılmazdır. Her ne kadar anne adayı çoğu zaman bazı tutunma  belirtilerini yaşamak istese de en kesin tutunma belirtilerinin 12 gün sonra yapılacak beta hcg testinde ortaya çıkacağı unutulmamalıdır.

Anne adayları bu heyecanlı bekleyiş sürecinde yoğun bir şekilde  bel, kasık ağrısı ve adet olacakmış hissi yaşayarak  bunu da tutunma belirtisi olarak görmektedirler. Bu durum aslında kesin olmamakla birlikte onları haklı çıkarabilir. Çünkü embriyo  rahim içerisinde yerleşip büyüdüğü için anne adayının rahmide yavaş yavaş büyümeye başlıyor ki bunu da kesin olmamamakla birlikte  iyi bir işaret olarak düşünmek mümkündür.

Tüp bebek dışındaki  normal gebeliklerde  anne adaylarında görülen iştahın artması, halsizlik durumu, kokulara olan duyarlılığın artması, mide bulantısı ya da kusma gibi bazı belirtileri tüp bebekte transfer sonrasında tutunma belirtisi olarak beklemek doğru değildir. Çünkü bu  tür belirtiler çoğunlukla anne adayına yapılan kan testi  pozitif olarak görüldükten daha sonra ortaya çıkmaktadır.

Yukarda açıklandığı gibi tüp bebek sonrası tutunma belirtileri olarak çok net bir bulgunun olmadığı belirtilmektedir. Kişi özverili bir şekilde,  sabırlı olmalı bu bekleme sürecinde mümkün olduğunca sakin olmak ve huzurlu bir şekilde  embriyonun tutunmasını beklemeklidir. Zamanı geldiğinde yani 12 günün sonunda  beta hcg testi i yapmak en güzel yol gibi görünmektedir.

Transfer Sonrası Tutunma Belirtileri

Yerleşme Kanaması Nedir?

Tüp bebek tedavisinden sonra 12.gün olan hamilelik testinin gününe yakın anne adayında 1-2 damla kanamanın ortaya çıkmasını hemen kötüye işaret olarak görmemek gerekmektedir. Özellikle Tüp bebek tedavisinin son süreci olan transferden sonraki aşamada bazı anne adaylarında az miktarda kanama ve lekelenme görülürken bazılarında ise kısa süreli bir kanama gerçekleşmektedir.

Bu az miktardaki kanamalar oldukça normal olmasıyla birlikte  bu durum aslında iyi bir işarette olabileceği gibi buna halk dilinde tutunma kanaması ya da yerleşme kanaması da denilmektedir.  Çünkü transfer sonrası implantasyon aşamasında bağlı olarak bazı hastalarda görülebilmektedir. Her kanamayı da yerleşme kanaması olarak görmek doğru değildir. Özellikle kanamanın fazla olması, açık renkli ve kahverengi olması halinde vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Tutunma kanaması sonrasında hekimler genelde ilaçlarının aynı şekilde kullanılmasını önermektedirler. 

Bel Ağrısı Tutunma Belirtisi mi?

Transfer sonrasındaki 12 günlük süre içerisinde, başarılı gebelik elde eden anne adaylarının bazılarında herhangi bir hamilelik belirtisi görülmezken, bazı anne adaylarında yaygın bir şekilde bel ağrısı şikayeti olduğu belirtilmektedir.

Fakat bel ağrısı gebelik dışındaki bazı nedenlerden dolayı da ortaya çıkabileceği için her bel ağrısı şikayetini hemen hamilelik belirtisi olarak algılamak yanlış olacaktır.

Bununla birlikte transfer sonrası 12 günlük süre içerisinde, her ne kadar birçok anne adayı bel ağrısını hamilelik belirtisi olarak gösterse de bunun kesin bir gebelik belirtisi olduğunu algılamak yanlış olacaktır. Çünkü hamilelik belirtisi olarak henüz bilimsel anlamda kanıtlanmış herhangi bir çalışma yoktur.

Tüp bebek tedavisinde gebelik oluştuğu kesin olarak beta hcg hormonu ile ortaya çıktıktan sonra normal bir hamilelik belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Mide Bulantısı Tutunma Belirtisi midir?

Transfer işleminden sonraki 12 günlük süre içerisinde bazı hastalarda stres ve heyecandan kaynaklanan mide bulantısı görülebilmektedir. Bu durumu hemen hamileliğe yormak mümkün değildir.

Çünkü hamilelikte 6. Haftadan sonra mide bulantıları ve kusmalar başlamaktadır. Dolayısıyla 12 günlük süreç içeresinde anne adaylarımızın yaşadığı mide bulantısı ve kusma tamamen psikolojik kaynaklıdır.

İştah  ve Kırılganlık

Gebe olduğu kesin olarak kan testiyle sonuçlanan bazı kadınlarda gebelik belirtisi olarak aşırı duyarlılık ve hassasiyet görülebilmektedir. Anne adaylarında kırılganlık ve iştah kaybı ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler çoğunlukla 12 günlük süreden sonraki hamilelik dönemlerinde ortaya çıkabileceği için bu belirtilerinde 12 günlük süreç içerisinde görülmesi hamilelik belirtisi olarak görülmez. Fakat çok nadir de olsa bazı kadınlarda erken zamanlarda iştah kaybı ve hassasiyet görülebildiği belirtilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri hamileliğin bir işareti olarak algılayabiliriz.

Tutunma Belirtileri Kesin Sonuç verir mi?

 

Sonuç olarak tüp bebek tedavisinde transfer sonrasında 12 günlük süre içerisinde anne adaylarında görülen belirtileri gebelik belirtisi olarak kabul etmek mümkün değildir. Çünkü bu konuda kanıtlanmış çalışmalar mevcut değildir.Kulaktan dolma bilgilere çok itibar etmemek gerekir.

 Bu bağlamda; transfer sonrasında, 12 günlük süre içerisinde sürekli pozitif düşünmek ve belirtil olarak görülen söylentilerden uzak durmakla en doğru seçimi yapmış olacağız.

Belirtileri dikkate almadan sabırlı bir şekilde sonuç gününü beklemek mantıklı olacaktır. Çünkü kesin sonucu yine kan testindeki Beta HCG hormonu verecektir.

 

TUTUNMA BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLARVildan 2020-01-22 07:19:37

Merhaba bende 3 defa tüp bebek tedavisi oldum. Aslında bu belirtilerin tamamen psikolojik olduğunu düşünüyorum. Çünkü benim ilk tüp bebek tedavimde herhangi bir belirti yoktu ama çok şükür hamile kaldım. İkinci çocuk için tekrar iki defa tüp bebek tedavisi denedim. Yukarda sayılan belirtler bende de görülmesine rağmen her iki denemem de negatif oldu.

yekta 2019-10-23 08:23:00

bende de çok fazla sırt ağrısı ve karın ağrısı vardı.sürekli belirti arıyordum.Çok zor bir süreç geçirdim.Maalesef benimde negatif çıktı.10. gün dayanamadım test yaptım ama doktorum ilaçlarımı kullanmaya devam etmemi istedi.12 gün sonra tekrar negatif çıktı.Ben iki gün boyunca boşuna boşuna ilaç kullandım. Hakkımı helal etmiyorum o doktora

mehtap düger 2019-09-12 11:23:05

Bende hiç belirti yoktu.Ama çok şükür nur topu gibi bir oğlum oldu.Allah tüp bebek tedavisi gören tüm annelerimize yardım etsin.Üzülmeyin sabr edin ve sürekli pozitif düşünün .

muhsine 2019-11-12 11:10:05

Benim çok şiddetli ağrım vardı.Transferden sonra aşırı sancım vardı.Tüp bebek merkezinde hemşireye söyledim.Karnım çok ağrıyor dedim ama dinlemediler normal dediler. Sonuç negatif çıktı.Doktor belki embriyo redddilmiştir. Rahim kabul emtemiştir dedi.

kader erin 2019-03-02 06:01:02

bende iki kere üst üste negatif sonuç aldım. İlkinde ağrım vardı ikinci deneme de kasıklarımda iki kere kasılma hissetim. Sanırım iki embriyomda dışarı atıldı. Çünkü embriyo transferim olmuştu.Ama içimde yine de bir umit ver illa bir gün bebeğimi kucağıma alacağım. Allahın izniyle....Sizde Yorum yapın