r Tüp Bebek İlaçları, Tedavide neden bu kadar ilaç kullanıyorum? Tüp bebek Tedavisi

Tüp Bebek İlaçları, Tedavide neden bu kadar ilaç kullanıyorum?


Tüp Bebek İlaçları, Tedavide neden bu kadar ilaç kullanıyorum?


Tüp bebek tedavisin için her gün göbekten iğne vurmak zordundayım. İlaçsız tüp bebek tedavisinin imkanı yok mudur?

Tüp Bebek Merkezlerine başvurarak tedavi görmek isteyenler her ne kadar diğer hastalıklardaki gibi gerçek manada hasta olmasa da tedavi sürecinde birçok ilacı kullanmak zorunda kalması anne adayını derinden etkilemektedir. Çünkü anne adayı daha önce herhangi bir tüp bebek tedavisi tecrübesine sahip olmadan ve yaklaşık 15-20 gün sürecek olan bir serüvenin içerisine girmektedir.


Tüp bebek tedavisi hakkında bilgi almak isteyen bir çok hasta ilaç kullanımı ve bu ilaçların yan etkileriyle ilgili bir takım endişeler içerisine girmektedirler. Tüp bebek tedavisinin her aşamasında kadın birey aktif olarak rol oynadığı için kadın bireylerin bu konuyla ilgili endişeler içerisine girmeleri son derece doğaldır.

Çoğu anne adayı neden bu kadar ilaç kullanıyorum? Bunun bir alternatifi yok mu? şeklinde sorularla sık sık gündeme gelmektedir. Çünkü anne adayı tedaviye başladığı anda yoğun bir şekilde hormon ilaçları kullanmak zorunda kalmaktadır.

Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da nadir de olsa yan etkileri mevcuttur. Ayrıca tüp bebek tedavi sürecinde anne adayının ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanması tedavinin başarılı ya da başarısız olma durumunu ortaya çıkaracak sonuçlar doğurabimektedir.Bu yüzden sabırlı bir şekilde doktorunuzun tavsiye ettiği gibi ilaçlarınızı kullanmanız gerekmektedir.

İlaçlarla ilgili yersiz endişelerinizi bir kenara atarak herşeyi oluruna bırakmalısınız.Çocuk sahibi olmanız için bu ilaçları kulanmanız şart çünkü tüp bebeğe alternatif olabilecek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Tüp bebek ilaçlarında kullanılan iğnelerin büyük bir çoğunluğu göbekten yapılmaktadır. Bu iğneler hormon içerdiği için kadınların hassasiyet durumuna bağlı olarak; kasık ağrısı, gögüslerde hassasiyet, kabızlık, kaşıntı, hafif ağrı, yanma ve tahriş şeklinde etkilerin olduğu belirtilmektedir. Bununla birlikte anne adaylarında aşırı duygusallık ve alınganlık sık sık idrara çıkma gibi belirtilerin olduğu gözlemlenmektedir.

Tüp Bebek tedavisinden anne adaylarının en çok endişelendiği sorulardan biri de acaba kullandığım hormon ilaçları kanser riskini ortaya çıkarır mı? şeklindedir. bu sorunun cevabı Hayır olarak verilmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisinde anne adayının kullandığı hormon ilaçların kanseri tetiklediğine dair dair bir kanıt gündeme gelmemiştir.

Bu konuda kanserle ilgili birbirinden farklı araştırmalar yapılmış olsa da; bu ilaçların kullanımıyla rahim kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanseri arasında direkt bir bağlantı görülmemiştir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi İğneler Kullanılır?

 Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğneler, tüp bebek aşamasına göre farklı zamanlarda kullanılmaktadır.Bu iğnelerin bir kısmı yumurta toplama öncesi, bir kısmı yumurta toplama sonrası bir kısmı da transfer sonrası uygulanmaktadır. Bu iğneler genel manada hormon ilaçları olup hastanın fiziksel yapısına ve sahip olduğu hormonal durumuna göre tüp bebek doktorunun görüşleri  doğrultusunda uygulanmaktadır. Bu iğneler görevi çoğunlukla yumurta büyütme, yumurta baskılama, yumurta uyarma ve transfer sonrası düşük önleme şeklinde değişmektedir.

İğne Dışında Hangi İlaçlar Kullanılıyor  ?

Tüp bebek tedavisi için tüp bebek merkezlerini ziyaret eden hastalara tedavi süresince genel olarak DHEA hormonu katkılı ilaç, bir takım vitamin ve folik asit içeren  ilaçlar verilmektedir.Bazı doktorlar hastalara tedavi öncesi ve sonrası balık yağı kullandırılmaktadır. Bu ilaçlar, tüp bebek doktoru başka bir kullanım şekli tavsiye etmediği sürece  genellikle ağız yoluyla kullanılması istenmektedir.

OPU Sonrasında Kullanılan İğneler

Opu sonrası yani yumurta toplama işlemi sonrasında tüp bebek işleminin başarıyla sonuçlanması için östrojen ve progesteron hormonları hastaya verilir. Bu hormonlar aslında hastaya destek amaçlı olarak verilmektedir. Bazı tüp bebek merkezleri transfer sonrası iğnelerle birlikte tüp bebek doktorunun önerdiği vajinal jel, fitil de kullanılmalarını tavsiye etmektedir.

İğne Sayısı çok Fazla, Kaç gün kullanmam lazım?

Tüp bebek tedavisi için tam gün sayısı belirlemek aslında doğru değildir. Çünkü tüp bebek tedavisi tamamen kişiye özel olarak aşama aşama yürütülmektetir. Mesela bazı hastalara çok fazla iğneye ihtiyaç duyulurken bazılarına da çok az iğne ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır .Bu açıklamalara rağmen yine de genel manada ortalama olarak  tüp bebek iğneleri 10-12 boyunca doktor tarafından uygulanır.

Tüp bebek doktoru kontrolünde ilaçlar belli dozlarda kullanılır. Bazen aşırı doz kullanımına bağlı olarak  hastaların yumurtaları aşırı uyarıldığı için OHSS  denilen bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan kişi de özel durumlar varsa doktorun kararına bağlı olarak bazen çok uzun tedavi protokolü uygulanabilmektedir. Sonuç olarak tüp bebek tedavisi için  tüp bebek iğneleri, ortalama  olarak 20 gün boyunca kullanılır.

Bazen gebelik sonucu olumlu olduktan sonra düşük önleyici olarak ta hormon ilaçları kullanılmaktadır.

Gonal F İğnesi nedir? Bu iğneyi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Tüp bebek doktorları tarafından  sıklıkla verilen ve yumurta uyarıcı olarak bilinen Gonal f iğnesi önemli bir hormon iğnesidir. Bu iğne Östrojen hormonu içerdiği için yumurtalıkların uyarılmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Bu iğneyi anne adayı her hangi bir yardım almadan  da kolay bir şekilde kendi kendine göbek bölgesinden enjekte edebilmektedir. İğnenin vurulma şeklini tüp bebek merkezlerindeki hemşireler anlatmaktadır. Bu  iğnenin doğru şekilde uygulanması önemli olduğu içine genelde doktorun istediği doz ayarladıktan sonra anne adayı göbek deliğinin 2 parmak aşağısı ve 2 parmak yanlarını kapsayan yarım ay şeklindeki bölgeye enjekte etmektedir.

Bu İğne için telaşa ve korkuya gerek yoktur çünkü iğnenin  uygulanışı oldukça kolay ve acısızdır. Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının Gonal f  iğnesi kullanırken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, iğneyi tam vaktinde yapmasıdır.Tüp bebek merkezi örneğin saat 14.00 da uygulanmasını istemişse illa ki o saatte uygulanması elzemdir. 

Cetrotide İğnesi

Tüp bebek tedavisinde gonal-f iğnesiyle uyarılan ve büyüyen yumurtaların vakti gelmeden, kontrol dışında çatlamaması için cetrotide iğnesi doktor tarafından verilmektedir. Bu iğnenin uygulanışı da tıpkı gonal f iğnesi gibidir.  Bu iğnenin uygulamasında da yine en önemli faktör uygulanma zamanıdır.

Tüp bebek hemşhiresi ya da tüp bebek uzmanı, anne adayından hangi saatte cetrotide iğnesini uygulamasını istediyse tam olarak o saatte uygulanmalıdır. Bu açıdan tüp bebek hemşiresiyle sürekli iletişim içerisinde olunmalı, anlaşılmayan konuların tekrar tekrar sorulması büyük önem arz etmektedir.

Yoksa yumurtanın büyümesi  dengesiz bir şekilde ilerleyebilir ve en korkulan durum olarak bilinen yumurtaların erken çatlaması ya da tüp bebek doktorun planladığı zamandan önce çatlayabileceği için tüp bebek tedavisini yarıda kesilmesine neden olabilir.Bu durum da tüp bebek anne adayı için oldukça üzücü bir durum olacaktır.

Tüp Bebek İlaçları, Tedavide neden bu kadar ilaç kullanıyorum?

Hangi İlaçlar? Nasıl Kullanılıyor? Örnek Tedavi Şekli

Aşağıda bir anne adayının bizimle paylaştığı örnek tedavi şekli özet olarak anlatılmaya çalışılmıştır.

Tedavi sürecinde kadın birey adetinin ikinci günü doktorun, uygun gördüğü dozlarda, belirlenen tarihe kadar yumurtalama, yumurta büyütme ve geliştirme iğnelerini göbekten uygulamasını istemiştir. Bu iğneler; Gonal-f ve merional iğneleri olduğunu belirtmiştir.

İğneler yaklaşık 10 gün vurulduktan sonra yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaşması sağlanmıştır.Yumurtalar büyüdükten sonra yumurta çatlatma iğnesi uyguladığını belirtmiştir. Yumurta toplama işlemi sona erdikten sonra Progestan(progesteron hormonu) hap verildiğini ve bu hapın, vajinal fitil olarak günde 3 kere kullanılması istenmekte ve bunun yanında progestan iğnenin de kalcadan vurulmasını istemişlerdir.

Ayrıca kan sulandırıcı corasprin, folic asid ve östrjen hormonu olarak bilinen estrofem ilaç transfer öncesi ve sonrasında verildiğini belirtmiştir. Ayrıca hastaya kabızlık önleyici ilaçlarla birlikte antibiyotik kullandırıldığını belirtmiştir.

Bu antibiyotik ilaçlar, yumurta toplama sonrası ve transfer edilme esnasında enfeksiyon oluşmaması için verildiğini belirtmektedir.Örnek hastamıza transfer işleminden sonra günlük 1 tane göbekten Oksapar iğne, 1 tane kalçadan Progestan iğne ve günde üç tane fitil şeklinde progestan hap kullanılması istenmiştir. Hastamız transfer sonucunu beklemekte olduğunu dile getirmektedir. Temennimiz gebelik haberini alarak, yavrusunu sağlıcakla kucağına almasıdır.Tüp Bebek İlaç İsmi Kullanımı Aşaması Görevi
Gonal-f Yumurta Toplama Öncesi Yumurtalıkların Uyarılması
Progesteron Yumurta Toplamadan Sonra Düşük Önleyici
Folibol Tüp Bebek Tedavi Süresince Vitamin
Merional Yumurta Toplama Öncesi Yumurta Geliştirme
Cetrotide Yumurta Toplama Öncesi Kontroldışı Çatlama Önleyici
Tüp Bebek İlaçları, Tedavide neden bu kadar ilaç kullanıyorum?

Yumurtaların Aşırı Uyarılması(OHSS)

Bazı anne adayları tüp bebek tedavisi sırasında kişinin bünyesine ve kullandığı ilaçlara göre nadiren yumurtaların aşırı uyarılması sendromu olarak bilinen OHSS ortaya çıkmaktadır.

Bu rahatsızlık meydana geldiğinde kişide sıvı birkmesi ve şişkinlik meydana gelmektedir.Kişinin göbek ve karın bölgesinde şişkin bariz bir şekilde görülebilmektedir.Bu rahatsızlık meydana geldiğinde hastanın derhal doktoruna başvurarak tedavi olması gerekmektedir. Bu hastalığa yakalanan anne adayları herhangi bir endişeye girmemeli,psikolojik olarak kendilerini yatıştırmalıdırlar.

Çünkü OHSS sendromu, artık çok seyrek görülmekte olup kişide en fazla 15 gün içerisinde sona ermektedir. Çoğu tüp bebek uzmanı bu sendroma yakalanan hastalarının embriyolarını hemen transfer etmeyerek embriyoları dondurmaktadırlar.Çünkü amaç rahmi dinlendirmek ve hasta iyileştikten sonra embriyoları başarılı bir şekilde transfer etmektir.

İlaç Kullanmadan Tüp Bebek Yapabilir miyim?

Son zamanlarda bazı tüp bebek merkezlerinin ilaçsız tüp bebek tedavisi uyguladığı görülmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisi ilk başlarda Polikistikover sendromlu hastalara uygulandığı daha sonra da erkek kaynaklı kısırlıkta uygulanmaya başlandığı belirtilmektedir.

Polikistikover hastaları ilaçlara karşı çok duyarlılık gösterdikleri için tüp bebek tedavisinde ilaç kullanıldığında bazı tedbirler alınmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olmaktadır.Bu sebeple bazı doktorlar sorun yaşamamak için bu hastalara ilaçsız tüp bebek tedavisi yaygın bir halde uygulanmaya başlandığı zaman erkek kaynaklı kısırlıklarda da kadınların ilaç kullanmadan tedavi olmasına başlandı.

Erkek infertilitesinde kadın bireyin herhangi bir rahatsızlığı gebeliğe engel olabilecek herhangi bir rahatsızlığı olmadığı anda başarılı bir şekilde ilaçsız tüp bebek tedavisi görerek hamilele kalabilmektedir.

İlaçsız tüp bebek sayesinde kadın bireye daha az ilaç yüklenmesi sağlamakta olup masrafların azalmasına da katkı sağlamaktadır.Çünkü ilaç maliyetlerinin pahalı olması anne ve baba adaylarına ayrı bir yük getirmektedir.Bu yazıya hiç yorum yapılmamış.. Hadi ilk yorumu sen yap..

Sizde Yorum yapın